Sejmowa komisja wzywa Jarosława Kaczyńskiego. "Zajmijmy się tym, co jest najważniejsze"

Sejmowa Komisja Obrony przyjęła wniosek, aby na posiedzenie wezwać Jarosława Kaczyńskiego. Celem jest wysłuchanie informacji wicepremiera na temat rozbudowy Sił Zbrojnych RP. - Jeżeli traktujemy swoją pracę poważnie, to zacznijmy od tej informacji - powiedział poseł Czesław Mroczek, wnioskodawca.

- Myślę, że w Polsce nie ma ważniejszego tematu z zakresu bezpieczeństwa i obrony narodowej niż to, co powiedział Jarosław Kaczyński w swoich licznych wypowiedziach, ale w szczególności podczas wizyty w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej - mówił na czwartkowym posiedzeniu Komisji Obrony poseł KO Czesław Mroczek. Polityk odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego z ubiegłego tygodnia. W Wesołej wicepremier i prezes PiS zapowiedział zakup amerykańskich czołgów. Kaczyński mówił wtedy także o opracowywanym planie rozbudowy sił zbrojnych. 

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Sejm. Komisja wzywa Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o rozbudowę sił zbrojnych

- Pan wicepremier Kaczyński, prezes Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa i spraw Obronnych powiedział, że zakup 250 czołgów Abrams za kwotę ponad 23 mld zł, jest czymś w rodzaju programu pilotażowego do zamierzeń, nad którymi pracuje rząd. Zapowiedział on wielki program rozbudowy i wzmocnienia sił zbrojnych. Czy jest zatem jakiś ważniejszy temat, niż to nad czym teraz pracuje rząd, o czym my w ogóle nie mamy pojęcia? Przecież zakup tych czołgów jest poza planem modernizacji technicznej. Planowanie w Polsce mamy w okresie 15-letnim, a decyzje podejmowane są z poniedziałku na wtorek bez opinii właściwych komisji - powiedział Mroczek. 

Tęczowa flagaPrzemysław Czarnek: Tęczowa flaga jest fajna, podoba mi się, jest kolorowa

Jak dodał, zakup czołgów "wymagał opinii sejmowej komisji obrony narodowej". - Zajmijmy się tym, co jest najważniejsze. Wnioskuję o to, by w najbliższym możliwym terminie wysłuchać wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego na temat zapowiadanego przez niego projektu działań na rzecz odbudowy i poważnego wzmocnienia polskich sił zbrojnych - podkreślił. - Jeżeli traktujemy swoją pracę poważnie, to zacznijmy od tej informacji - dodał. 

Wniosek Mroczka został poparty 8 głosami przy 5 głosach przeciw. 

Polska chce kupić abramsy

Polska planuje kupić 250 czołgów M1A2 Abrams w wersji SEPv3. To najnowsza użytkowana od 2020 r. odsłona amerykańskiego czołgu i podstawowy sprzęt w US Army.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński na konferencji w podwarszawskiej Wesołej zapowiedział, że pierwsze dostawy nowych czołgów będą najprawdopodobniej w przyszłym roku. - Mamy dobrą wiadomość. Nasza armia w krótkim czasie wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych na świecie czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3. To nowa jakość w uzbrojeniu Wojsk Lądowych - mówił Jarosław Kaczyński.

Kierowczyni MPK w Poznaniu wjechała pod prąd na trzypasmową drogę. Konsekwencje? Otrzyma naganęPoznań. Autobusem miejskim pod prąd na trzypasmowej drodze [WIDEO]

Amerykańskie czołgi abrams są w służbie od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Polska kupi najnowszą wersję maszyn w ramach programu "Wilk". Nowe czołgi mają zastąpić najstarsze czołgi w naszej armii czyli T-72 oraz nieco nowsze PT-91 Twardy.

Więcej o: