Borys Budka szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Tusk już ma zajęcie dla Tomczyka

Borys Budka został przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zastąpił na tym stanowisku Cezarego Tomczyka.

"Zmiana na stanowisku przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej. Przez aklamację klub wybrał zarekomendowanego przez Donalda Tuska Borysa Budkę" - napisał na Twitterze poseł PO Robert Tyszkiewicz. Jak dodał, dotychczasowy szef klubu Cezary Tomczyk złożył rezygnację. "Nowemu staremu przewodniczącemu gratulujemy, a Czarkowi wielkie dzięki za świetną robotę!" - dodał Tyszkiewicz.

Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół

"Gratulacje dla Cezarego Tomczyka za świetną pracę na rzecz klubu Koalicji Obywatelskiej. Liczę na Twoje wsparcie i pomoc. Razem wygramy z PiS" - napisał Borys Budka. 

Według ustaleń PAP Budka otrzymał funkcję szefa klubu jako rekompensatę za ustąpienie ze stanowiska szefa PO na rzecz Donalda Tuska. 

Zmiany w klubie KO. Tusk: Będę proponował, aby Tomczyk był jednym z moich zastępców

Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że decyzję klubu przyjął z satysfakcją. - Temu towarzyszy też moja decyzja, że przewiduję bardzo bliską współpracę z dotychczasowym szefem klubu posłem Cezarym Tomczykiem i po wprowadzeniu odpowiednich zmian we wrześniu, będę proponował, aby był jednym z moich zastępców, odpowiedzialnym za kampanię i prace sztabowe - powiedział szef PO.

Tusk stwierdził, że jego powrót "to nie jest łatwa sprawa". - To wymagało odpowiednich zmian i ustaleń, spotkało się to z pełnym zrozumieniem w Platformie. Nie chodzi o to, że ktoś w związku z tym coś traci lub przegrywa. To jest takie przegrupowanie, bo chcę, żeby to wojsko wyruszyło na bardzo ważną bitwę z nową energią i przegrupowane - powiedział były premier. Szef PO podkreślił, że bardzo wysoko ocenia kampanię Rafała Trzaskowskiego (Tomczyk był szefem sztabu wyborczego Trzaskowskiego w ubiegłym roku). - Jest idealnym współtowarzyszem dla mnie, żeby taką zbroję, tarczę i miecz przygotować - powiedział.

Tusk zapowiedział, że zarówno w strukturach klubu, jak i partii, obowiązywał parytet. - Aby wszędzie tam, gdzie to jest prawnie możliwe, było tyle samo pań i panów. To jedyna rzecz, co do której nikt mnie nie przekona, że ma być inaczej - powiedział. Jak dodał, te zmiany mają zostać wprowadzone do września. 

Więcej o: