Błaszczak: Czołgi Abrams będą broniły Warszawy. Mają "odstraszać" Rosję w "Bramie Smoleńskiej"

- One będą stacjonowały na równinie. To jest taka równina, która nazywana jest przez strategów "Bramą Smoleńską" - powiedział Mariusz Błaszczak o czołgach Abrams. Jak dodał, "będą po prostu broniły Warszawy i Polski". - Mają odstraszyć Rosję od ataku na Polskę - podkreślił minister obrony narodowej.
Zobacz wideo Pokazowe ćwiczenia czołgów NATO na Łotwie. 21 czołgów strzela na raz

Mariusz Błaszczak w rozmowie z Telewizją wPolsce mówił o czołgach Abrams. Minister obrony narodowej został zapytany o to, czy maszyny te nie są za ciężkie na polską infrastrukturę. - Nie są, dlatego że proszę zwrócić uwagę, gdzie one będą stacjonowały. One będą stacjonowały na równinie. To jest taka równina, która nazywana jest przez strategów "Bramą Smoleńską", potem "Bramą Brzeską", a więc ona ciągnie się od wschodniej Rosji aż po Polskę. Tam nie ma rzek, które musiałyby być przeprawiane - powiedział polityk, dodając, że te czołgi "będą po prostu broniły Warszawy i Polski".

Kolumna czołgów M1A2 SEPv3 na poligonieCzołgi Abrams dla Polski. Związkowcy zbrojeniówki skarżą się prezydentowi

"Moim zadaniem jest, żeby agresor nie napadł na Polskę"

Błaszczak dodał, że te czołgi zostały kupione, żeby "odstraszyć Rosję od ataku na Polskę". - Rosja w 2008 roku zaatakowała Gruzję, w 2014 - Ukrainę. My jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, jesteśmy bardzo aktywnym sojusznikiem, budujemy własne zdolności obronne. Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby agresor nie napadł na Polskę i dzięki czołgom najnowocześniejszym, najlepszym na świecie czołgom Abrams ryzyko ataku na Polskę znacząco się zmniejsza - stwierdził Mariusz Błaszczak.

Na Twitterze MON pojawił się wpis dotyczący wypowiedzi szefa resortu, jednak został już skasowany. Screena zamieścił m.in. Tomasz Siemoniak. "MON twitta skasował, ale w filmiku z wywiadem na stronie wPolsce można przekonać się, że minister Błaszczak rzeczywiście mówi o rozmieszczeniu polskich czołgów Abrams w Rosji i na Białorusi. Skąd prezes PiS wytrzaskuje tak niekompetentnych gości?" - napisał polityk.

Przypomnijmy, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński 14 lipca ogłosili, że Polska zakupi 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams SEPv3 za ponad 23 miliardy dolarów.

Więcej o: