Teść Jacka Sasina dyrektorem w państwowych Wodach Polskich. "Tu nie ma nepotyzmu, to nie rodzina"

Teść Jacka Sasina jest dyrektorem Zarządu Zlewni w Zamościu - podaje Interia. Choć jednostka podlega państwowemu gospodarstwu Wody Polskie, Eugeniusz Daciuk nie zamierza rezygnować ze stanowiska. - Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina - mówi.

W ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie działa 50 zlewni, podlegają one Regionalnym Zarządom Gospodarki Wodnej. Nad regionalnymi zarządami jest zarząd krajowy. 

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Teść Jacka Sasina dyrektorem w zlewni. "Dlaczego mam się do dymisji podawać?"

Interia podaje, że Eugeniusz Daciuk, teść wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, dyrektorem Zarządu Zlewni w Zamościu jest od 2018 roku. Portal zapytał, czy Daciuk planuje zrezygnować ze stanowiska. - Dlaczego mam się do dymisji podawać? No to co, że jestem teściem ministra? Jestem magistrem inżynierem melioracji wodnych, jestem specjalistą w tej branży i pracuję 37 lat w tej samej firmie. Wody Polskie są spadkobiercą poprzedniej firmy. Przepraszam, ale nie będę na takie pytania odpowiadał - mówi Interii teść Sasina. - Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina. Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa. I ja tutaj nie widzę żadnego nepotyzmu w tym przypadku - dodaje. 

Wypadek w Regułach. 60-latek potrącony na przejściu (zdjęcie ilustracyjne)60-letni mężczyzna został potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

We wtorek Onet poinformował, że Angelika Konaszczuk, szwagierka wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, zrezygnowała z zasiadania w radzie nadzorczej Portu Lotniczego w Lublinie. Wcześniej władze portu informowały w mediach, że Konaszczuk nie odejdzie ze stanowiska. Jak tłumaczył wp.pl rzecznik lotniska Piotr Jankowski, port jest spółką samorządową, a nie spółką skarbu państwa, a przyjęta przez PiS tzw. uchwała sanacyjna obejmuje jedynie "współmałżonków, dzieci, rodzeństwo oraz rodziców".

Uchwała sanacyjna

Podczas lipcowego kongresu Prawa i Sprawiedliwości przyjęto uchwałę sanacyjną, której celem jest zwalczanie nepotyzmu. W uchwale stwierdzono, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą być zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa.

W dokumencie znalazł się jednak wyjątek. Uchwała wskazuje, że zakaz zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa nie dotyczy osób, "które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHOZaskakujące słowa szefa WHO: Niech te igrzyska zjednoczą świat

Więcej o: