Ustawa medialna. Sejm jednak nie zajmie się dziś "lex TVN". Ryszard Terlecki: Już nie zdążymy

Sejm podczas bieżących obrad nie zajmie się nowelizacją projektu ustawy o radiofonii i telewizji. - Już nie zdążymy - powiedział Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Tuż przed tym rzecznik rządu twierdził, że PiS ma w Sejmie większość konieczną do przegłosowania zmian.

- Na tym posiedzeniu to już nie zdążymy. Raczej 11 (sierpnia - red.), a wcześniej oczywiście odbędzie się komisja - powiedział Ryszard Terlecki, pytany o termin, w którym Sejm zajmie się tzw. ustawą medialną. Na uwagę, że "lex TVN" nie zamierza poprzeć m.in. Porozumienie, wicemarszałek Sejmu powiedział: - Jaki TVN tam, TVN to jest drobiazg w tym wszystkim.

Zobacz wideo Panie prokuratorze TVN". Wpadka Zbigniewa Ziobry na konferencji

Tuż przed tą wypowiedzią o sprawę "lex TVN" pytany był Piotr Mueller, rzecznik rządu. - Jestem przekonany, że jest większość, która jest w stanie przyjąć ten projekt na tym posiedzeniu Sejmu - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W kontekście proponowanych poprawek Mueller powiedział, że "jest przestrzeń do dyskusji". - Ale to nie może być też tak, że odmawia się polskiemu parlamentowi możliwości regulowania spraw, które są elementem decyzji polskiego parlamentu, a nie jakiegokolwiek innego - ocenił. 

Aleksander KwaśniewskiKwaśniewski: PiS wygra kolejne wybory parlamentarne

"Lex TVN". Co zakłada kontrowersyjny projekt ustawy?

7 lipca grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Wedle narracji partii rządzącej, nowela jest po to, aby polskich mediów nie mogły przejąć podmioty z Rosji, Chin bądź państw arabskich. W tym celu w projekcie zapisano, że właścicielami mediów w Polsce mogą być jedynie spółki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN należy do amerykańskiego nadawcy Discovery. Nowe prawo uniemożliwiłoby więc stacji nadawanie.  

Waldemar KraskaWaldemar Kraska: Wariant Delta wymaga odporności 85-90 proc. populacji

Więcej o: