"Für Deutschland" od tygodni wałkowane w TVP. Co dokładnie powiedział Tusk niemieckim politykom?

TVP od tygodni wmontowuje w swoje materiały fragment przemówienia Donalda Tuska, w którym padają dwa słowa: "für Deutschland" (dla Niemiec). To wyrwany z kontekstu fragment przemówienia polityka skierowanego do działaczy CDU. - Wasze rządy były błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec, ale dla całej Europy - mówił Tusk do przedstawicieli niemieckiej partii.

Tylko w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" fragment nagrania, w którym Donald Tusk mówi "für Deutschland" (dla Niemiec), został wyemitowany ok. czterech razy. Punktem wyjścia dla materiału pt. "Ruski ład Donalda Tuska" było przemówienie szefa PO w Gdańsku. Prowadząca program powiedziała, że lider PO nie przedstawił jeszcze konkretnego programu, ale "straszy Polaków ruskim ładem". Jak dodała, jego powrót do polskiej polityki to "eskalacja hejtu i agresji" oraz "atak i nagonka na rząd".

Zobacz wideo Donald Tusk odpowiada na pytanie TVP Info. "Moje nazwisko..."

"Für Deutschland" w TVP. Co naprawdę mówił Tusk po niemiecku?

"Für Deutschland" jest stałym elementem materiałów o Tusku od czerwca. "Każdorazowo, czy to podczas oceny jego rządów, czy informacji o możliwości jego powrotu, wykorzystywany jest krótki, wyjęty z kontekstu fragment nagrania. Były premier wypowiadał na nim słowa 'für Deutschland'" - pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. 

Szefowa KE Ursula von der Leyen, Mateusz MorawieckiNiemiecka prasa o konfrontacji Polski z UE: "Wstrzymać pieniądze"

Te dwa słowa został zaczerpnięte z przemówienia Donalda Tuska wygłoszonego przed delegatami niemieckiej Unii Chrześcijańsko Demokratycznej. Spotkanie online z przedstawicielami CDU odbyło się w styczniu tego roku.

 

- Gdyby ktoś mnie spytał, na kogo mogę właściwie liczyć w naszych troskach, kto utrzymuje najwyższe standardy życia publicznego, to bez wahania wskazałbym na CDU. W największym stopniu zawdzięczamy wam, że nie utraciliśmy wolności, uczciwości, przejrzystości, prawdy i rozsądku w walce z tendencjami autorytarnymi, korupcją, kłamstwem i populizmem - mówił wtedy polityk. - Wasze rządy były błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec, ale dla całej Europy, dla waszych wschodnich sąsiadów - jako Polak wiem, o czym mówię - dla krajów bałkańskich i ich marzeń o Europie i dla Ukraińców - podkreślał. 

Aleksander KwaśniewskiKwaśniewski: PiS wygra kolejne wybory parlamentarne

Nagranie z Tuskiem mówiącym po niemiecku trafiło na antenę TVP już w styczniu. Reporter publicznej telewizji relacjonował wówczas, że polityk zwraca się "do przyjaciół z niemieckiej partii CDU". Autor materiału stwierdził, że "dla wielu oburzająca była forma". Teza była poparta komentarzami ekspertów regularnie występujących w TVP.  

Więcej o: