Ruszają obrady Sejmu. W planach m.in. wniosek o odwołanie Czarnka, niewykluczona ustawa medialna

W środę o godz. 10 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Wieczorem posłowie rozpatrzą i będą głosować nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Niewykluczone, że Sejm zajmie się też projektem ustawy medialnej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Taką możliwość sugerowali politycy formacji rządzącej.

Propozycja nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że koncesję na nadawanie będą mogły uzyskać podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pod warunkiem, że nie będą zależne od innych podmiotów spoza EOG. Obszar ten obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Nowe przepisy mogłyby uderzyć m.in. w grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery.

To, czy projekt wejdzie pod obrady, rozstrzygnie się na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Marek SuskiNieoficjalnie: KRRiT za złagodzeniem "lex TVN". Suski: Jesteśmy spokojni

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Marek Suski oczekuje, że znajdzie się czas na rozpatrzenie dokumentu podczas lipcowego posiedzenia. Natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że wszystko jest możliwe i nie wyklucza, że na Prezydium Sejmu projekt ustawy medialnej zostanie zgłoszony w trybie pilnym.

W przedpołudniowym bloku głosowań posłowie rozstrzygną m. in. czy Sejm wysłucha informacji szefa KPRM, ministra Michała Dworczyka o wdrażaniu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Zobacz wideo Starcie przy mównicy sejmowej. Nitras kontra Witek, Terlecki i Kaczyński (lipiec 2021 r.)

Sejm. Projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego

Sejm najprawdopodobniej przeprowadzi też drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. We wtorek Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła skierowanie do drugiego czytania propozycji sygnowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Makieta Pałacu SaskiegoMiliardy na odbudowę Pałacu Saskiego? Eksperci protestują

Sejm ma zająć się także innym projektem przyjętym wczoraj przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. To rządowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii. Dostosowuje on przepisy do unijnej dyrektywy, określa zasady umieszczania reklam w usługach medialnych, a także reguluje działalność platform udostępniania wideo, zakazując im m.in. prewencyjnego filtrowania publikowanych treści.

W kolejnych dniach posiedzenia posłowie zajmą się m. in. rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Wedle projektu, tereny leśne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe położone w Jaworznie i Stalowej Woli będą mogły być przez dwa lata zamieniane na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Zamiana ma być możliwa w celu wdrażania projektów dotyczących energii, elektromobilności, poprawy jakości powietrza i obronności państwa.

Sejm będzie też debatował nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w ubiegłym roku oraz nad analizą NIK dotyczącą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej w 2020 roku. W czwartek posłowie przedyskutują ponadto sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Narodowego Banku Polskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej o: