We wtorek w tej sprawie zebrała się sejmowa komisja edukacji. Posłowie większością głosów polityków Prawa i Sprawiedliwości odrzucili wniosek, by przerwać obrady w związku z tym, że na sali nie stawił się sam zainteresowany - Przemysław Czarnek. Poseł KO Piotr Borys zauważył, że minister "notorycznie" nie przychodzi na obrady komisji edukacji, chociaż przewodzi MEiN. - Nie może być tak, że minister, w stosunku do którego jest wotum nieufności, jest nieobecny i uchyla się od odpowiedzi na pytania komisji - dodał.
- Tylko jedna okoliczność usprawiedliwiałaby jego nieobecność. To byłaby informacja, że pan minister Przemysław Czarnek podał się samodzielnie do dymisji. To znaczy uznał wniosek o wotum nieufności za zasadny - oceniła natomiast Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
"Do licznych wad ministra Czarnka możemy doliczyć kolejne - TCHÓRZOSTWO. Nie przyszedł na komisję opiniującą wniosek o wotum nieufności" - stwierdziła z kolei Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.
Oficjalne powody nieobecności Przemysława Czarnka nie zostały podane. Jak zauważa tvn24.pl, w mediach społecznościowych ministerstwa nie ma żadnych informacji o jego wtorkowych zobowiązaniach.
21 lipca rozpocznie się posiedzenie Sejmu. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem trzydniowych obrad, posłowie zajmą się między innymi wnioskiem Koalicji Obywatelskiej dotyczącym wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na środę wieczór.
Wniosek o odwołanie ministra z jego funkcji złożyli w czerwcu posłowie KO. - Minister Czarnek musi odejść, jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji. Jego wypowiedzi o młodzieży, o części polskiego społeczeństwa dyskwalifikują go nawet jako parlamentarzystę, nie mówiąc o tym, że go w pełni dyskwalifikują jako osobę, która ma odpowiadać za przyszłość polskich dzieci - argumentowała Barbara Nowacka.
Anita Czerwińska z PiS powiedziała też, że posłowie mogą zająć się także projektem tzw. ustawy medialnej. Poza tym w porządku obrad znalazł się projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego, sprawozdanie z działalności NBP w 2020 roku, sprawozdanie KRRiT z 2020 roku, projekt nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce czy projekt noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.