Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum ws. decyzji TSUE. Mamy czas do 16 sierpnia

Komisja Europejska nakazała Polsce wykonanie orzeczenia TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej do 16 sierpnia. Jeśli tego nie zrobi, KE będzie wnioskować o karę finansową.
Zobacz wideo Zbigniew Ziobro komentuje orzeczenie TSUE ws. Izby dyscyplinarnej. "Kolonialne segregowanie państw"

O tym, że Polska otrzymała we wtorek list poinformowała Ursula von der Leyen. Komisja Europejska poprosiła nasz kraj o wyjaśnienie, w jaki sposób stosuje się do niedawnego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ochrony niezawisłości sędziowskiej. "KE nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień wynikających z Traktatów" - napisała Ursula von der Leyen.

"Ultimatum KE dla polskich władz: jeżeli do 16 sierpnia nie potwierdzicie, że będziecie się stosować do decyzji TSUE o zawieszeniu działania Izby Dyscyplinarnej, to wystąpimy o kary finansowe. Ultimatum dotyczy także wykonania wyroku TSUE w spr. systemu dyscyplinowania sędziów z 15 lipca" - napisał brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Orzeczenie TSUE ws. Polski

Przypomnijmy, w zeszłą środę wiceprezeska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Trybunał badał pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której kompetencje w sprawach dyscyplinarnych sędziów zawiesił w kwietniu 2020 roku TSUE.

Z kolei w czwartek TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem, ponieważ Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie daje "pełnej rękojmi niezawisłości i bezstronności" i nie jest chroniona przed wpływami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Unijny trybunał wskazał, że w związku z tym spoczywa na Polsce obowiązek "przyjęcia środków niezbędnych do tego, by uchybienie to ustało".

Więcej o: