Trybunał Konstytucyjny zmienia datę rozprawy ws. wyższości prawa UE nad krajowym

W czwartek Trybunał Konstytucyjny miał zająć się wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego nt. oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Jednak posiedzenie w tej sprawie zostało przeniesione na sierpień. Tak przynajmniej wynika z wokandy zamieszczonej na stronie internetowej Trybunału.
Zobacz wideo Julia Przyłębska obcesowo traktuje RPO Adama Bodnara podczas rozprawy

We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Prezeska Julia Przyłębska ogłosiła przerwę do czwartku 15 lipca.

W środę jednak rozprawa ta została zdjęta z wokandy. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej, Trybunał Konstytucyjny wnioskiem premiera Morawieckiego zajmie się dopiero we wtorek 3 sierpnia.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego dopiero w sierpniuTrybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego dopiero w sierpniu screen: trybunal.gov.pl

Zbigniew ZiobroZiobro o decyzji TK: To polska konstytucja jest największym rangą prawem

O co chodzi we wniosku premiera?

Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki złożył prawie 130-stronicowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku TSUE z marca tego roku. Europejski trybunał odpowiadał wtedy na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego. TSUE orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa po kolejnych nowelizacjach nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów, których potem ma powołać prezydent. Z orzeczenia wynika, że jeśli sądy krajowe uznają, że te zmiany naruszają prawo, to mają obowiązek odstąpienia od stosowania przepisów krajowych i uznawania wyższości rozwiązań unijnych.

Adam BodnarBodnar o orzeczeniu TK ws. środków tymczasowych TSUE: Polexit krok po kroku

Więcej o: