TSUE zdecydował. Tusk: To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii

"To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii" - napisał na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Były premier podkreślił, że "tylko Polacy mogą skutecznie się temu przeciwstawić".
Zobacz wideo Julia Przyłębska obcesowo traktuje RPO Adama Bodnara podczas rozprawy

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepis traktatu UE, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje kraje członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Pytanie skierowała do TK Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Prawie dwie godziny wcześniej Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów, które odnoszą się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Werdykty wywołały lawinę komentarzy. Do sprawy odniósł się rónież szef Platformy Obywatelskiej i były premier Donald Tusk. 

"To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę" - napisał na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej i były premier. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejTSUE zdecydował ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

TSUE zdecydował ws. Izby Dyscyplinarnej

Trybunał Konstytucyjny badał pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której kompetencje w sprawach dyscyplinarnych sędziów zawiesił w kwietniu 2020 roku TSUE. Izba pytała, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa. Orzeczenie zapadło większością głosów, wydał je 5-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego.

Szymon HołowniaDecyzja TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. "Będziemy płacić miliony euro grzywny"

Więcej o: