Sprawa Sławomira Nowaka. Były szef jednostki GROM przyznał się do winy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała we wtorek do sądu akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi Z., podejrzanemu w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która miała zostać założona przez Sławomira Nowaka - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Dariusz Z., były szef jednostki GROM, przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Dariusz Z. miał współpracować z grupą przestępczą Sławomira Nowaka w latach 2016-2019. Zatrzymany został przez CBA 20 lipca 2020 roku, podobnie jak były minister transportu.

Zobacz wideo Sławomir N. czy minister Nowak? Zbigniew Ziobro na konferencji zaatakował PO i Donalda Tuska

Sprawa Sławomira Nowaka. Dariusz Z. miał założyć spółkę na Cyprze 

Oskarżony Dariusz Z., były szef jednostki GROM, jest oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i przygotowania do prania brudnych pieniędzy. - Dariusz Z. zażądał korzyści majątkowej o wartości 4,6 mln zł w postaci zawarcia umowy o świadczenie fikcyjnych usług doradczych z cypryjską spółką, założoną na polecenie Sławomira N. - powiedziała cytowana przez "Gazetę Wyborczą" prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura ustaliła, że to Dariusz Z. miał założyć wspomnianą spółkę na Cyprze.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof SaczkaDodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych? Komentarz GIS

Aktualnie wobec mężczyzny stosuje się środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł, dozór policyjny i zakaz kontaktu ze współpodejrzanymi.

Sprawa Sławomira Nowaka. Za co może odpowiedzieć były minister? 

Do tej pory w sprawie podejrzenia o zorganizowanie grupy przestępczej, prania brudnych pieniędzy, żądania korzyści majątkowych przez Sławomira Nowaka zarzuty usłyszało 15 osób. Sprawa byłego ministra transportu prowadzona jest przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, wspólnie z prokuratorami Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej w Kijowie oraz Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy.

Adam Bodnar w Trybunale KonstytucyjnymPosiedzenie TK bez pełnego składu i bez odroczenia. Odrzucono wnioski RPO

Sławomirowi Nowakowi postawiono 17 zarzutów. Pełniąc funkcję szefa Ukrawtodoru w latach 2016-2019, miał m.in. dopuścić się korupcji i przyjmować dobra majątkowe w zamian za wpływanie na przebieg postępowań przetargowych dotyczących remontów i budowy dróg na Ukrainie. Ukrawtodor to ukraiński odpowiednik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sam Nowak nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów - powiedział to już w chwili zatrzymania i powtarzał poczas przesłuchań.

W latach 2011-2013 Sławomir Nowak pełnił funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska.

Więcej o: