PiS ma blokować przyjazd ambasadora USA, chce by Brzeziński zrzekł się polskiego obywatelstwa

Mija już pół roku, od kiedy USA nie mają w Polsce ambasadora. Kandydatem na to stanowisko jest Mark Brzeziński. Jak ustalił Onet, polski rząd ma blokować jego przyjazd do Polski domagając się, by zrzekł się polskiego obywatelstwa. Biały Dom postrzega sytuację jako atak na administrację prezydenta Bidena.

W Polsce brakuje ambasadora USA od kiedy w styczniu z tym stanowiskiem pożegnała się Georgette Mosbacher (z administracji Donalda Trumpa). Amerykańska ambasada w Polsce od tego czasu kierowana jest przez Bix Aliu, który reprezentuje USA w Polsce do czasu nominacji i przyjazdu nowego ambasadora.

Jak dowiedział się Onet, polski rząd nie chce udzielić Markowi Brzezińskiemu tzw. agreement, czyli dyplomatycznej zgody na objęcie stanowiska ambasadora. Bez niej Biały Dom nie może ogłosić oficjalnie, że Brzeziński jest kandydatem Bidena na ambasadora. Według informacji portalu - polski rząd miał zażądać od Brzezińskiego zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. 

"W odpowiedzi Brzeziński miał przekazać władzom w Warszawie, że nie ma polskiego obywatelstwa. Okazało się jednak, że rząd PiS ma własną interpretację w tej kwestii. Polskie władze twierdzą, że Brzeziński ma obywatelstwo RP z mocy prawa, gdyż jego ojciec Zbigniew Brzeziński był przed II wojną światową obywatelem RP" - pisze Onet.

Warunkiem udzielenia przez polski rząd zgody na przyjazd jest złożenie przez Brzeziński wniosku do prezydenta Andrzeja Dudy o zrzeczenie się obywatelstwa. Brzeziński na razie odmawia. Biały Dom postrzega zachowanie polskiego rządu jako "kolejny gest niechęci ze strony polskiego rządu pod adresem prezydenta Bidena".

Mark Brzeziński kandydatem na ambasadora USA w Polsce. Kim jest?

Mark Brzeziński urodził się w 1965 r. Z wykształcenia jest prawnikiem i politologiem. Na Uniwersytecie Oksfordzkim obronił pracę doktorską, która dotyczyła przemian konstytucyjnych w Polsce. W latach 1999-2001 doradzał Billowi Clintonowi w sprawach Europy Wschodniej, a za prezydentury George’a Busha prowadził praktykę prawniczą i wykładał na Uniwersytecie Columbia.

Brzeziński już w czasie pierwszej kadencji Baracka Obamy był przymierzany do roli ambasadora w Polsce. Ostatecznie w 2011 r. objął placówkę dyplomatyczną w Szwecji. Swoją misę dyplomatyczną zakończył w 2015 r. Brzeziński biegle posługuje się językiem polskim. W 2007 r. "za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-amerykańskich stosunków" został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ojcem Marka jest nieżyjący już Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Zbigniew Brzeziński urodził się w Polsce, ale większość swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na wielu uniwersytetach i był cenionym ekspertem ds. międzynarodowych. Brzeziński działał na rzecz wsparcia opozycji antykomunistycznej w Polsce w czasach PRL-u. Był również kawalerem Orderu Orła Białego.

Zobacz wideo O co chodzi ze szczytem klimatycznym Bidena? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: