Nieoficjalnie: wiceminister Śliwka będzie tropił nepotyzm w państwowych spółkach. Miał wskazać go Sasin

To wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka będzie odpowiadał za wdrożenie w życie tzw. uchwały sanacyjnej PiS-u - podaje nieoficjalnie RMF FM. Śliwkę miał wyznaczyć do tego zadania minister Jacek Sasin.

Na lipcowym posiedzeniu Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości przyjęta została tzw. uchwała sanacyjna, zakazująca zatrudniania współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców posłów i senatorów PiS w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

W uchwale stwierdzono jednocześnie, że ów zakaz nie obejmuje osób, "które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Uchwała sanacyjna PiS. Wdroży ją wiceminister

Jak ustaliło nieoficjalnie radio RMF FM, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zlecił wcielenie uchwały w życie swojemu podwładnemu, wiceministrowi Andrzejowi Śliwce.

"Wiceminister ma stworzyć listę członków rodzin działaczy pobierających pensje z państwowych spółek oraz wytyczne, jak i kiedy kompetencje tych osób weryfikować, a w razie braku kompetencji: w jaki sposób i kiedy je zwalniać" - czytamy na rmf24.pl.

Jacek SasinTak PiS chce walczyć z nepotyzmem. Jacek Sasin zadecyduje

Andrzej Śliwka ma 33 lata, funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych pełni od czerwca ub.r. Jest radcą prawnym, ukończył też studia podyplomowe z zakresu podatków.

"Z Ministerstwem Aktywów Państwowych związany od początku istnienia resortu [listopad 2019 - red.]. Pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego I w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie nadzorował strategiczne spółki skarbu państwa. Wcześniej pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - czytamy na stronie internetowej resortu.

Jarosław KaczyńskiEkspert: PiS nepotyzm uczynił normą. "System finansowania swoich"

Jak wiceminister nadzorował spółki takie jak m.in. PZU, PGNiG, Grupa Azoty, PGE, Enea czy Totalizator Sportowy. "Specjalizuje się w prawie korporacyjnym, umowach gospodarczych i procesie inwestycyjnym. Ponadto w swojej dotychczasowej praktyce zajmował się również: prawem nieruchomości, badaniem due diligence, a także prowadzeniem sporów sądowych" - informował resort w ubiegłorocznym komunikacie.

Andrzej Śliwka był też członkiem Rady Nadzorczej Tauron Polska Energia S.A. (od kwietnia do lipca 2020 r.) oraz zespołu eksperckiego ds. zwiększenia efektywności Rad Nadzorczych wchodzącego w skład Komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego.

Więcej o: