Loty Kuchcińskiego. Media: Centralne Biuro Antykorupcyjne zajęło się sygnalistą

Dwa lata temu wybuchła afera, związana z podróżami ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Polityk miał latać rządowymi samolotami na trasie Rzeszów-Warszawa wraz ze swoją rodziną. Choć nie jest pewne, na jakim etapie jest śledztwo w tej sprawie, to śledczy CBA działają w kwestii osoby, która dostarczyła informacji na temat Kuchcińskiego - informują media.
Zobacz wideo Śmiszek: Prowadzicie systemową politykę dyskryminacji i pogardy wobec osób LGBT

Afera z lotami Kuchcińskiego. Media: CBA prowadzi śledztwo w sprawie osoby, która ujawniła proceder

Jak podaje TVN 24, poseł PO Sławomir Nitras poinformował, że od dwóch lat prowadzone jest dochodzenie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przecieku dotyczącego lotu marszałka Kuchcińskiego. - W ramach tego śledztwa CBA weszło do przynajmniej 60 prywatnych mieszkań - powiedział Nitras podczas konferencji w Sejmie w tym tygodniu.

Już pierwsze sondaże po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki pokazują wyraźne odbicie Koalicji ObywatelskiejTusk podłączył PO do tlenu, ale wrócił do innej rzeczywistości niż ta, którą opuszczał

Nie wiadomo, czy podjęto działania wobec jakiejkolwiek z osób, które miały dopuścić się nadużycia. Jednak według doniesień stacji, okazuje się, że podjęto działania wobec osoby, która miała ujawnić sprawę lotów Kuchcińskiego. Ma nim być wysoki rangą funkcjonariusz SOP.

Mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty korupcyjne. Jego adwokat poinformował, że oskarżano go o złożenie donosu po tym, jak miał otrzymać propozycję pracy w spółkach Skarbu Państwa lub w warszawskim ratuszu. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że były funkcjonariusz SOP miał zeznać, że nie zrobił tego z pobudek korupcyjnych, a tylko dlatego, że "nie mógł już patrzeć na prywatę i wykorzystywanie floty do osobistych celów".

Loty Marka Kuchcińskiego. Polityk zapadł się pod ziemię

W 2019 roku Radio Zet informowało, że marszałek Kuchciński ma używać rządowego samolotu jako swojego prywatnego środka transportu na trasie Warszawa - Rzeszów, podróżując ze swoją rodziną. Według dziennikarzy radia, niektóre loty miały status HEAD, co oznacza, że były szczególnie kosztowne, ponieważ taki samolot ma pierwszeństwo podczas startu, lądowania i kołowania.

Z wyliczeń dokonanych na podstawie dokumentacji lotów, którą dysponuje Onet, wynika, że "tylko te loty i tylko w tym okresie kosztowały budżet państwa, czyli wszystkich podatników, ponad 4 mln zł" - informuje portal. Dodaje również, że od marca 2018 r. do maja 2019 r. Kuchciński poleciał rządowymi samolotami aż 92 razy

Marszałek Kuchciński przeprosił za loty z rodziną flotą rządową, jednak w jego opinii tylko raz zdarzyła się sytuacja, kiedy rządowym samolotem samodzielnie podróżowała jego żona. Kuchciński przekonywał również, że kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Tym samym zadeklarował, że wpłaci 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych jako rekompensatę za lot żony rządowym samolotem.

Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu w SejmieNieoficjalnie: PiS waha się ws. ustawy przeciw TVN

W wyniku afery doszło do zmian na fotelu marszałka Sejmu. Funkcję marszałkini objęła wówczas Elżbieta Witek.

Więcej o: