Najnowszy sondaż parlamentarny. Czy "efekt Tuska" działa?

Najnowszy sondaż United Surveys dla WP pokazuje, na kogo wyborcy są skłonni oddać swój głos po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Największe poparcie niezmiennie ma Prawo i Sprawiedliwość, ale Koalicja Obywatelska wyprzedziła Polskę 2050 Szymona Hołowni.

W sobotę 3 lipca odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, na której Donald Tusk oficjalnie ogłosił swój powrót do polskiej polityki i przejął obowiązki przewodniczącego PO. W dniach 5-7 lipca pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski, w którym zapytała respondentów o to, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.

Nowy sondaż parlamentarny. Zmiana układu sił na podium

Pozycję sondażowego lidera niezmiennie zajmuje Prawo i Sprawiedliwość, na które skłonnych byłoby oddać głos 35,2 proc. wyborców. Tym samym partia zaliczyła wzrost poparcia o jeden punkt procentowy względem ostatniego badania z 21 czerwca.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, na którą swój głos oddałoby 21,3 proc. badanych, aż o 6,6 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Równocześnie o 2,5 punktu proc. spadło poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni, która z wynikiem 16,5 proc. spadła na trzecie miejsce na podium.

Do Sejmu dostałyby się również Lewica z poparciem 7,8 proc, która zanotowała spadek poparcia o 2,6 punktu proc. oraz Konfederacja, mogąca liczyć na 5,6 proc. poparcia, o 1,5  pkt proc. mniej niż 21 czerwca. Na progu wyborczym z poparciem na poziomie 5,1 proc. balansuje PSL-Koalicja Polska, która od ostatniego badania straciła 0,2 pkt proc.

Grono osób niezdecydowanych zmniejszyło się o jeden punkt procentowy względem sondażu z 21 czerwca. Obecnie 8,5 proc. badanych nie jest w stanie wskazać, na kogo oddałoby swój głos. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Czy Donald Tusk odbierze władzę PiS-owi? Ankietowani sceptyczni

W sondażu United Surveys ankietowani zostali zapytani również o to, czy powrót Donalda Tuska na fotel lidera Platformy Obywatelskiej może doprowadzić do odebrania władzy Prawu i Sprawiedliwości. 47 proc. badanych uznało, że jest to niemożliwe. Odmiennego zdania było 40 proc. ankietowanych, a 13 proc. nie miało w tej sprawie opinii.

Równocześnie ponad połowa badanych zadeklarowała, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłaby w nich udział. 45,9 proc. zdecydowanie tak, a 4,3 proc. raczej tak.

29,1 proc. ankietowanych zdecydowanie odrzuciło możliwość wybrania się na wybory, z kolei 18,9 proc. Polaków raczej nie oddałoby swojego głosu. 1,8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć, czy zamierza wziąć udział w głosowaniu.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Więcej o: