Jest reakcja amerykańskiej ambasady ws. projektu ustawy medialnej. "Rosnący niepokój"

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej" - napisał Bix Aliu, który pełni obowiązki ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu odniósł się w ten sposób to projektu ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa grupy posłów PiS. Ustawa w środę w nocy trafiła do Sejmu. 

Zobacz wideo Paweł Kukiz. Paweł Kukiz. Mówi o sobie oszołom, homofob...trudno się nie zgodzić [Puszka polityczna]

Ambasada reaguje ws. ustawy medialnej. "Wolna prasa ma kluczowe znaczenie"

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej" - napisał na Twitterze Aliu. Dyplomata dodał, że "TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego". Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji - czytamy. 

Do projektu ustawy wcześniej odniósł się zarząd TVN. "W nocy przedstawiono projekt ustawy, którym usiłuje nam się zamknąć usta, a widzów pozbawić prawa do wyboru" - czytamy w oświadczeniu. Zarząd TVN ocenił, że "pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów". "Nie ugniemy się pod żadnymi naciskami i pozostaniemy niezależni, działając w imieniu naszych widzów" - napisano. 

Projekt ustawy o radiofonii i telewizji

Projekt PiS zakłada, że koncesja może zostać udzielona osobie zagranicznej, "której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". 

Grupa TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery, jest przykładem nadawcy który nie spełnia zawartego w proponowanych przepisach warunku. 

Więcej o: