Donald Tusk komentuje projekt ustawy "anty-TVN" autorstwa posłów PiS. "Zacznijmy krzyczeć"

Donald Tusk skomentował złożony przez posłów PiS projekt ustawy, która ma uderzyć w stację TVN. "Demokracje umierają w ciszy. Zacznijmy krzyczeć" - zaapelował przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Chcą Polski bez praw, bez wolności, bez prawdy. Dlatego gwałcą Konstytucję, atakują sądy i uderzają w TVN i inne wolne media" - czytamy w krótkim komentarzu Donalda Tuska, zamieszczonym na Twitterze. "Nikt już nie może udawać, że tego nie widzi. Demokracje umierają w ciszy. Zacznijmy krzyczeć" - napisał szef PO.

Zobacz wideo Donald Tusk o Trzaskowskim: Trochę zazdroszczę. Moim priorytetem są wygrane wybory

Tusk odniósł się we wpisie m.in. do projektu ustawy o radiofonii i telewizji, która zawiera krytykowany przepis dotyczący nadawania koncesji nadawcom z zagranicznym kapitałem.

Chodzi o art. 35 ustawy o KRRiT, który obecnie zakłada, iż koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Grupa posłów PiS chce dodać do tego pewien "warunek".

Ustawa medialna. Zarząd TVN komentuje

"Przewidziano, że koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisali politycy.

Siedziba TVNJest oświadczenie TVN ws. projektu PiS. "Nie ugniemy się"

Przykładem takiego nadawcy jest TVN, stąd obawa, że ustawa uderzy bezpośrednio w tę grupę medialną, która projekt nazwała już "ustawą anty-TVN".

Sprawę proponowanych zmian zarząd TVN skomentował w oświadczeniu. "W nocy przedstawiono projekt ustawy, którym usiłuje nam się zamknąć usta, a widzów pozbawić prawa do wyboru" - czytamy. Zarząd TVN ocenił, że "pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów". "Nie ugniemy się pod żadnymi naciskami i pozostaniemy niezależni, działając w imieniu naszych widzów" - napisano.

Siedziba TVNPiS proponuje zmianę prawa, która uderzy w TVN. "Taka ustawa to wojna z USA"

Więcej o: