Girzyński i Janowska dołączyli do koła Polskie Sprawy. "Chcemy tworzyć nową polityczną rzeczywistość"

Byli posłowie klubu PiS Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska dołączyli w czwartek do koła Polskie Sprawy. W czerwcu parlamentarzyści utworzyli własne koło - Wybór Polska - przestało ono jednak istnieć w związku z powrotem do klubu Prawa i Sprawiedliwości posła Arkadiusza Czartoryskiego.

Poseł Arkadiusz Czartoryski wrócił w tym tygodniu do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Klub PiS odzyskał tym samym sejmową większość, licząc obecnie 231 posłów. Arkadiusz Czartoryski wstąpił do Partii Republikańskiej Adama Bielana.

Arkadiusz Czartoryski - wraz z Małgorzatą Janowską i Zbigniewem Girzyńskim - opuścił klub Prawa i Sprawiedliwości 25 czerwca. Politycy mówili wówczas, że powodem ich odejścia były decyzje rządu dotyczące m.in. sytuacji drobnych przedsiębiorców po pandemii oraz podejście do kwestii górnictwa.

Zobacz wideo Tusk: Kaczyński przystąpił do obozu, którego celem jest osłabienie Unii Europejskiej

Girzyński i Janowska w kole Polskie Sprawy

Trójka posłów utworzyła wówczas koło poselskie Wybór Polska. W związku z odejściem Czartoryskiego koło przestało istnieć (koło musi liczyć co najmniej trzech członków). W czwartek Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska dołączyli do koła Polskie Sprawy.

W kole zasiadają byli członkowie klubu PSL-Koalicja Polska Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka, a także były członek klubu PiS Andrzej Sośnierz.

- Chcemy tworzyć nową polityczną rzeczywistość - stwierdził Zbigniew Girzyński, cytowany przez Onet.pl na podstawie depeszy PAP. Jak zaznaczył, odejście jego oraz Małgorzaty Janowskiej z kluby PiS związane było z "umiłowaniem wolności" w kwestiach gospodarczych i obywatelskich.

- Mamy nadzieję, że znajdziemy w polskim parlamencie kolejne osoby, które przyłączą się do nas i że z czasem z tych Polskich Spraw wyrośnie piękny projekt, który będzie dobrze służył Polsce i odnowi polską politykę, która niestety wraca na złe tory - dodał.

Więcej o: