NIK kontroluje Polską Grupę Zbrojeniową i MON. Wyniki jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wyniki kontroli Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. W środę sejmowa Komisji Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku.
Zobacz wideo Były szef NIK: Pod zawiadomieniem podpisałby się każdy prezes NIK, także Lech Kaczyński

Podczas Komisji Obrony Narodowej dyrektor Departamentu Obrony Narodowej NIK Marek Zająkała poinformował, że w ubiegłym roku zostały przeprowadzone m.in. kontrole dot. wykonanie budżetu państwa w części obrony narodowej oraz planów finansowych modernizacji sił zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego. Jak dodał, kontrole dotyczyły również budżetów realizowanych przez służby kontrwywiadu i wywiadu wojskowego.

Zająkała dodał, że kontrole dotyczyły również "osiągania zakładanych zdolności operacyjnych podsystemu rozpoznania obrazowego sił zbrojnych RP", "modernizacji, modyfikacji i remontów wybranego sprzętu wojskowego" oraz tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

NIK kontroluje Polską Grupę Zbrojeniową i MON

Wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek zaznaczył, że ma nadzieję, że NIK będzie jeszcze "bardziej aktywna". Zapytał także o kontrolę w Polskiej Grupie Zbrojeniowej "w zakresie przeciwdziałania korupcji" oraz w kwestii "nepotyzmu i obsadzania stanowisk w radach nadzorczych przez urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej". Podkreślił, że od tego będzie zależało stanowisko posłów Koalicji Obywatelskiej. - Będziemy dążyć do tego, aby w tej sprawie była pełna informacja na temat tych patologicznych zjawisk - powiedział.

Marek Zająkała zapewnił, że Najwyższa Izba Kontroli wciąż prowadzi kontrole w PGZ i MON. Ich wyniki mają zostać przedstawione jeszcze w tym roku.

Sejmowa Komisji Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku.

Więcej o: