Kukiz o współpracy z PiS: Jeśli nie wywiążą się z umowy, to rzucę mandat i wrócę do domu

- Zanim dojdzie do jakiegoś kroku z mojej strony, PiS musi wykonać krok w moją stronę - powiedział Paweł Kukiz na temat współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Kukiz'15 i partia rządząca zawarły w czerwcu umowę, która zakłada wzajemne wsparcie podczas głosowania w Sejmie. Paweł Kukiz zapowiada, że jeżeli PiS nie wywiąże się z umowy, to złoży swój mandat poselski.

W połowie czerwca PiS i Kukiz’15 zawarły porozumienie programowe. Umowa zakłada, że PiS poprze ustawy ważne dla programu Kukiz'15 - ustawę antykorupcyjną, o dniu referendalnym i sędziach pokoju. W zamian ugrupowanie Pawła Kukiza będzie wspierać Polski Ład, nowy program społeczno- gospodarczy PiS.

Zobacz wideo Kukiz nawiązał współpracę z PiS. "To jeden z ważniejszych dni w moim życiu"

Kukiz: Jeżeli PiS nie wywiąże się z umowy, to po prostu rzucę mandat

Paweł Kukiz opowiedział o tym, jak wyobraża sobie współpracę z PiS w "Kropce nad i" na antenie TVN24. Polityk podkreślił, że jeśli obóz rządzący chce "uchwalić część swojego Polskiego Ładu, korzystając z innych posłów spoza swojego ugrupowania, to musi zrobić krok w kierunku tych posłów czy tej grupy politycznej".

Lider Kukiz’15 wyjaśnił, że chodzi o uchwalenie ustaw, które spowodują zwiększenie transparentności. - - Będę z tą partią współpracował, pod warunkiem że zanim dojdzie do jakiegoś kroku z mojej strony, partia musi wykonać krok w moją stronę i najpierw uchwalić moją ustawę antykorupcyjną - powiedział.

- Wtedy ja pomagam im uchwalić kilka ich z Polskiego Ładu, potem muszą uchwalić ustawę antysitwową, potem ja znowu im pomagam, potem muszą ustalić sędziów pokoju i tak dalej na zasadzie pewnej wymiany - dodał.

Kukiz podkreślił, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie będzie wywiązywało się z tej umowy, "to ja po prostu rzucę mandat już w tej kadencji i wrócę do domu".

Kaczyński o ustawach Kukiz'15: Podejmiemy ryzyko wprowadzenia tego w życie

Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono zawarcie porozumienia pomiędzy Kukiz’15 i PiS, Jarosław Kaczyński mówił, że ugrupowanie Pawła Kukiza "ma bardzo wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji i życia publicznego". - My podejmiemy ryzyko wprowadzenia tego w życie - powiedział.

Prezes PiS dodał, że "wsparcie formacji Pawła Kukiza jest dla PiS bardzo ważne z perspektywy arytmetyki parlamentarnej". Według niego Kukiz’15 będzie "wspierał Polski Ład i to wszystko, co jest potrzebne, aby układ polityczny, który dzisiaj jest w Sejmie, trwał".

Paweł Kukiz powiedział z kolei, że zawarcie porozumienia programowego z PiS-em jest jednym z najważniejszych dni w jego życiu. - Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych z mojej perspektywy, taki jest mój punkt widzenia, zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego - zaznaczył.

Więcej o: