Prokuratura nie przyjęła miliona złotych kaucji wpłaconej za Sławomira Nowaka. "Źródło zakazane ustawą"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie przyjęła miliona złotych kaucji wpłaconej przez córkę Sławomira Nowaka. Zdaniem śledczych, pieniądze pochodzą ze źródeł, których zakazuje ustawa. Środki na poręczenie majątkowe pochodziły z pożyczek od krewnych i znajomych Nowaka, między innymi polityków Platformy Obywatelskiej.

"Prokurator postanowieniem z 1 lipca 2021 r. odmówił przyjęcia poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł za Sławomira N. wobec stwierdzenia, że środki wpłacone przez córkę podejrzanego pochodzą ze źródła zakazanego ustawą" - poinformowała w środę Polską Agencję Prasową prok. Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Komunikat prokuratury w tej sprawie publikuje Onet.pl.

Rzeczniczka prokuratury zaznacza, że pieniądze "pochodziły z licznych pożyczek udzielonych na ten cel córce podejrzanego, czego wprost zakazuje art. 266 paragraf 1a kodeksu postępowania karnego". Artykuł ten mówi o tym, że "przedmiot poręczenia majątkowego nie może pochodzić z przysporzenia na rzecz oskarżonego albo innej osoby składającej poręczenie dokonanego na ten cel".

Sławomir NowakProkuratura: Nowak kierował grupą przestępczą. Postawiono mu 17 zarzutów

"Sąd albo prokurator może uzależnić przyjęcie przedmiotu poręczenia majątkowego od wykazania przez osobę składającą poręczenie źródła pochodzenia tego przedmiotu" - czytamy art. 266 par. 1 kpk.

Mec. Wojciech Glan reprezentujący córkę Sławomira Nowaka wskazywał w medialnych wypowiedziach, że pieniądze pochodzą z pożyczek od rodziny i znajomych Sławomira Nowaka, a do każdej pożyczki została sporządzona umowa. 

Zobacz wideo Starcie przy mównicy sejmowej. Nitras kontra Witek, Terlecki i Kaczyński

Sławomir Nowak zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie prokuratury

2 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił, że Sławomir Nowak, były minister w rządzie Donalda Tuska, może nie wrócić do aresztu, jeśli wpłaci milion zł poręczenia majątkowego. Śledczy złożyli odwołanie od wspomnianej decyzji sądu. 18 czerwca sąd rozpatrzył ten wniosek i odmówił przyjęcia zażalenia prokuratury. Prokuratura złożyła więc odwołanie raz jeszcze - tym razem na decyzję o odmowę przyjęcia zażalenia. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił to zażalenie.  

Sławomir NowakZrzutkę na kaucję dla Słamowira Nowaka zainicjowała córka. Koledzy z PO pomogli

W kwietniu Sąd Okręgowy zwolnił Sławomira Nowaka z aresztu tymczasowego. Nowak został tymczasowo aresztowany w Polsce w lipcu ubiegłego roku.

Do tej pory w sprawie podejrzenia o zorganizowanie grupy przestępczej, prania brudnych pieniędzy, żądania korzyści majątkowych przez Sławomira Nowaka zarzuty usłyszało 15 osób. Dochodzenie prowadzone jest przez gdańską delegaturę CBA, Prokuraturę Okręgową w Warszawie, ukraińską Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną oraz Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy.

W latach 2011-2013 Sławomir Nowak pełnił funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie koalicji PO-PSL.

Więcej o: