Nowy sondaż: Koalicja Obywatelska wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni

Z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu wynika, że Koalicja Obywatelska zaliczyła znaczny wzrost. Po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki ugrupowanie to wyprzedziło Polskę 2050 Szymona Hołowni. Liderem pozostaje nadal Zjednoczona Prawica.

Sondaż poparcia przeprowadzony został we wtorek 6 lipca na grupie 1100 osób. Badanie przeprowadzone przez IBRiS metodą CATI (telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo) zlecone zostało przez "Wydarzenia" Polsatu.

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Sondaż. Wyborcy opowiadają się za wspólną listą ugrupowań opozycyjnych

Ankietowani zostali zapytani o to, czy gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to czy wzięliby w nich udział. Chęć do udziału w głosowaniu zgłosiło 44,5 proc. respondentów (32,6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 11,9 proc. odpowiedź "raczej tak"). W porównaniu do czerwcowego sondażu jest to wzrost o 1,8 pkt proc. Do wyborów nie chce iść 42,3 proc. badanych (25,6 proc. zdecydowanie nie, a 16,7 proc. raczej nie). Niezdecydowanych było 13,2 proc. ankietowanych.

Prezydent RP Andrzej Duda gościem wieczornego wydania 'Wiadomości' TVP."Święta trójca" króluje w "Wiadomościach" TVP. "Wzmożenie propagandowe"

Z sondażu IBRiS wynika również, że Zjednoczona Prawica (wspólny blok PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski) zdobyłaby 34 proc. głosów. Na drugim miejscu, z 20 proc. poparciem, plasuje się Koalicja Obywatelska, co stanowi wzrost o 3,1 pkt proc. KO wyprzedza więc dotychczasowego wicelidera, Polskę 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 15,5 proc. badanych (spadek o 1,6 pkt proc.). 44,6 proc. respondentów jest zdania, że opozycja powinna utworzyć wspólną listę w wyborach.

Dalsze miejsca zajmują: Lewica (8,2 proc.), Konfederacja (7 proc.) i PSL-Koalicja Polska (5,3 proc.). Każde z tych ugrupowań straciło w porównaniu do czerwcowego sondażu od 1,1 do 1,4 pkt proc. Niezdecydowanych jest 9,9 proc. respondentów.

Gdyby Zjednoczona Prawica nie tworzyła jednej listy, to poparcie przedstawiałoby się następująco: PiS (29,5 proc.), KO (18,9 proc.), Polska 2050 Szymona Hołowni (15,3 proc.), Lewica (8,2 proc.), Konfederacja (7,8 proc.), PSL-Koalicja Polska (5,3 proc.), Partia Republikańska Adama Bielana (1,5 proc.), Porozumienie Jarosława Gowina (1,2 proc.) i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (0,9 proc.).

Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki ma wpływ na sondaże?

Sondaż przeprowadzony w dniach 2-5 lipca na próbie 1000 osób pokazał, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 29-proc. poparcie (taki sam wynik jak w marcu tego roku). Z kolei Koalicja Obywatelska zdobyła 23 proc. głosów i drugie miejsce. Tuż za nią uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni z 17 proc. poparciem. "Badanie zostało przeprowadzone w pierwszych dniach po powrocie Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej, na razie więc trudno powiedzieć, jaki wpływ na notowania może mieć były premier" - pisali w komentarzu dziennikarze RMF FM. 

DLOKIJanusz Korwin-Mikke ukarany za wpis o ofiarach pedofilii

Więcej o: