Rząd odpisał na list KE ws. wycofania wniosku Morawieckiego do TK. "Sprawa czysto wewnętrzna"

Działanie polskiego premiera "nie zagraża realizacji celów UE i nie może być postrzegane jako naruszające zasadę lojalnej współpracy" - stwierdził w piśmie do Komisji Europejskiej minister ds. europejskich Konrad Szymański. KE domaga się wycofania wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Wniosek do TK ws. potwierdzenia wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym Mateusz Morawiecki złożył 29 marca. Premier zwrócił się o rozstrzygnięcie kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP, oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

To reakcją na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa naruszają prawo europejskie. Chodzi o zmiany, które m.in. modyfikują możliwość odwołań od uchwał KRS w sprawie powołań sędziów Sądu Najwyższego.

Premier Mateusz Morawiecki KE chce, by Morawiecki wycofał wniosek do TK. "Nie zamierzam"

W czerwcu komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders skierował pismo do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, w którym zaapelował do polskiego rządu o wycofanie marcowego wniosku premiera.

- Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są wiążące dla władz państw członkowskich, w tym dla sądów krajowych. W związku z tym Komisja prosi o wycofanie wniosku premiera z Trybunału Konstytucyjnego. Polska ma miesiąc, by odpowiedzieć na ten list. Komisja, jako strażniczka Traktatów, oczywiście zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań - komentował w czwartek cytowany przez "DGP" na podstawie doniesień PAP rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Zobacz wideo Morawska-Stanecka: Uchwalmy prawo aborcyjne liberalizujące przerywanie ciąży i zobaczymy, jak będzie się zachowywał TK (wypowiedź z lutego)

Szymański: To czysto wewnętrzna sprawa Polski

Jak podaje TVN24, minister Konrad Szymański odpowiedział na pismo Komisji Europejskiej. W liście cytowanym przez portal tvn24.pl Szymański stwierdził m.in., że zainicjowanie postępowania przed TK "nie zagraża realizacji celów Unii Europejskiej i nie może być postrzegane jako naruszające zasadę lojalnej współpracy".

Konrad Szymański dodał także, że postępowanie przed TK to sprawa "czysto wewnętrzna Rzeczypospolitej Polskiej, należąca do strefy jej tożsamości ustrojowej i konstytucyjnej".

"W moim przekonaniu nie istnieją żadne przesłanki, które mogłoby uzasadniać krytykę działania Prezesa Rady Ministrów ze strony Komisji Europejskiej. Oceny zgodności z konstytucją RP przepisów wskazanych we wniosku Prezesa Rady Ministrów dokona niezależny Trybunał Konstytucyjny, zaś po ogłoszeniu jego wyroku polskie władze podejmą odpowiednie kroki prawne, mając na względzie poszanowanie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej" - stwierdził minister.

Członek polskiego rządu podkreślił także, że wcześniejsze orzeczenia TK "jednoznacznie stwierdzały nadrzędność konstytucji RP oraz pierwszeństwo jej obowiązywania i stosowania", co "nie było dotychczas kwestionowane przez Komisję Europejską".

Więcej o: