Sondaż. Przetasowania na podium, KO przed Polską 2050. Media piszą o "efekcie Tuska"

Koalicja Obywatelska wyprzedziła Polskę 2050 Szymona Hołowni i wróciła na drugie miejsce w sondażu poparcia dla partii politycznych. Badanie United Survey dla "DGP" i RMF FM przeprowadzono już po powrocie do krajowej polityki Donalda Tuska. Dziennikarze gazety zastanawiają się, czy zmiana trendu może być spowodowana "efektem Tuska".

W sobotę podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk uciął spekulacje na temat ewentualnego powrotu do polskiej polityki. - Tak, wróciłem! [...] Wróciłem na sto procent - powiedział były premier, który po ponad siedmiu latach ponownie objął stanowisko szefa PO. 

Zobacz wideo Tusk: Kaczyński przystąpił do obozu, którego celem jest osłabienie Unii Europejskiej

Sondaż. KO wyprzedziła Polskę 2050. Zjednoczona Prawica nadal na czele 

"Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM opublikowały wyniki pierwszego sondażu wyborczego United Surveys przeprowadzonego po ogłoszeniu decyzji Donalda Tuska.  

SejmAwantura w Sejmie. Posłowie oddzielili Nitrasa od Kaczyńskiego. "Uspokój się"

Na pierwszym miejscu z wynikiem 33 proc. znalazła się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska i Porozumienie). Na drugim z wynikiem 18,6 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 16,6 proc. wyborców. 

Kolejne miejsca zajęły: Lewica (7,8 proc.), Konfederacja (7 proc.) i Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe (6 proc.). 

Sondaż. Zmiany na podium to "efekt Tuska"?

Najnowszy sondaż United Surveys pokazuje zmianę w preferencjach wyborczych Polaków. Bo choć Zjednoczona Prawica wciąż prowadzi, to na drugim miejscu w badaniu po raz pierwszy od lutego znalazła się Koalicja Obywatelska. Wcześniejsze badania pokazywały, że największą opozycyjną partią była Polska 2050 Szymona Hołowni. Przetasowania na podium spowodowały, że dziennikarze "DGP" Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak stawiają pytanie, czy zmiana trendu w sondażu może być spowodowana "efektem Tuska"?

Sondaż United Survey przeprowadzono na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM 5 lipca metodą CATI wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej 1000-osobowej grupie ankietowanych.

CBA, zdjęcie ilustracyjneSprawa Sławomira Nowaka. CBA zatrzymało kolejną osobę

Więcej o: