Tusk przed Kaczyńskim w rankingu zaufania. Wyprzedza go jednak Trzaskowski [SONDAŻ]

Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem wśród polityków - wynika z najnowszego badania zrealizowanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM. Powracający do polskiej polityki Donald Tusk znalazł się na piątym miejscu. Były premier wyprzedził Jarosława Kaczyńskiego, ale przegrał z Mateuszem Morawieckim oraz politykami opozycji: Szymonem Hołownią i Rafałem Trzaskowskim.

Agencja Opinia24 przeprowadziła dla RMF FM sondaż, w którym zbadano poziom zaufania Polaków do najważniejszych polityków w państwie. W sondażu uwzględniono również Donalda Tuska, który w ubiegłym tygodniu ogłosił powrót do krajowej polityki i objął stanowisko p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Ranking zaufania. Andrzej Duda na czele. Tuż za nim politycy opozycji

Na czele rankingu zaufania znalazł się prezydent Andrzej Duda z wynikiem 31 proc. Drugie i trzecie miejsce podium zajęli politycy opozycji: lider Polski 2050 Szymon Hołownia (29 proc.) oraz prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski (28 proc.).

Marszałek Sejmu Elżbieta WitekSejm. Byli pracownicy mają dostęp do sejmowej skrzynki mailowej? "Nieprawdopodobne"

Kolejne miejsca zajęli premier Mateusz Morawiecki (26 proc.), były premier Donald Tusk (25 proc.), prezes PiS Jarosław Kaczyński (22 proc.) oraz lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (19 proc.). 

Na ostatnich miejscach w sondażu uplasowali się: europoseł Lewicy Rober Biedroń (17 proc.), Paweł Kukiz (16 proc.) oraz poseł Konfederacji i były kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak (12 proc.). 

Donald Tusk przed Kaczyńskim, ale traci 3 p.p. do Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski znalazł się więc na trzecim miejscu w sondażu, osiągając 3 p.p. przewagi nad powracającym do polskiej polityki Donaldem Tuskiem. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej politycy osiągnęli identyczny rezultat - ufa im 80 proc. wyborców tej formacji.  

Pomiędzy liderami największych partii w Polsce widać różnicę w rozkładzie zaufania ze względu na płeć. Kaczyński cieszy się poparciem 26 proc. badanych mężczyzn i 19 proc. kobiet, z kolei Tuskowi ufa 20 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet. 

W sondażu zbadano również poziom nieufności do polityków. Jarosław Kaczyński zajął pierwsze miejsce z wynikiem 68 proc. Kolejne miejsca zajęli: Mateusz Morawiecki (61 proc.), Robert Biedroń (59 proc.), Paweł Kukiz (58 proc.), Donald Tusk (57 proc.) i Krzysztof Bosak (57 proc.). 

Sondaż Opinia24 dla RMF FM przeprowadzono w dniach od 2 do 5 lipca 2021 r. techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej i ogólnopolskiej próbie 1000 osób. 

Włamania na pocztę Sejmu. WP: Krytyczne błędy, mogą się logować byli pracownicyWłamania na pocztę Sejmu. WP: Krytyczne błędy, mogą się logować byli pracownicy

Więcej o: