Ziobro w TVP zapowiada ujawnienie kolejnych dowodów ws. Nowaka. "To są bardzo ciekawe rozmowy"

Zbigniew Ziobro poinformował, że prokuratura planuje ujawnić kolejne dowody zebrane w sprawie Sławomira Nowaka. - Myślę, że może to być ciekawsze niż konferencja, która jest za państwem - powiedział prokurator generalny.

- Są inne, nieujawnione przez nas materiały operacyjne, w tym treść rozmów z komunikatorów - WhatsApp i Signal - co do których panowie byli przekonani, że są dla polskich służb nieuchwytne, niedostępne dla polskiej prokuratury. Mylili się i to są bardzo ciekawe rozmowy, które w przyszłości ujawnimy - powiedział w "Gościu Wiadomości" TVP Info Zbigniew Ziobro.

Zobacz wideo Ziobro porównał UE do ZSRR. Tę wypowiedź komentuje premier Mateusz Morawiecki

Prokurator generalny odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej konferencji warszawskiego prokuratora okręgowego, podczas której przedstawiono część materiału dowodowego ze sprawy Sławomira Nowaka. - Myślę, że może to być ciekawsze niż konferencja, która jest za państwem - dodał Ziobro. 

Zbigniew Ziobro o dowodach ws. Nowaka: Będą dawały do myślenia

Prokurator generalny ocenił, że niektóre dowody nie zostały ujawnione, "bo śledztwo może mieć wątki rozwojowe". - Myślę, że to wywołuje takie emocje wśród niektórych polityków Platformy - stwierdził.

Dalej Ziobro odniósł się do reakcji Donalda Tuska na śledztwo ws. Nowaka. Jak ocenił, szef PO powinien "domagać się twardego wyegzekwowania odpowiedzialności wobec Sławomira N., powinien wyrażać oburzenie". - Dziwi strategia pana Donalda Tuska, ale myślę, ze kolejne materiały dowodowe, jakie będą ujawniane przez nas na etapie przygotowawczego czy później przed sądem, będą dawały do myślenia nie tylko na temat pana Sławomira N.

Sławomir NowakAdwokatka Nowaka: Zamiast aktu oskarżenia mamy manipulację dowodami

Prokuratura o sprawie Nowaka. Postawiono mu 17 zarzutów

W poniedziałek prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski przedstawił materiał dowodowy w sprawie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. - Wykorzystywał swoją funkcję do przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za bezprawne wpływanie na przebieg postępowań przetargowych dotyczących remontów, budowy dróg, jak również kwestii związanych z obsługą autostrad na Ukrainie - mówił prokurator Dubowski.

Sławomir NowakProkuratura: Nowak kierował grupą przestępczą. Postawiono mu 17 zarzutów

Jak dodał, w sprawie zgromadzono liczne dowody, m.in. zeznania świadków, podejrzanych, opinie biegłych, analizy dokumentacji, w tym bankowej oraz korespondencję z komunikatorów internetowych. Sławomirowi Nowakowi postawiono w sumie 17 zarzutów. Przesłuchano 14 podejrzanych. Jednym z nich jest Jacek P. Prokuratura dowiedziała się z jego zeznań, że Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki w formie ryczałtu rocznego. Ustalono również, że sposobem przyjmowania korzyści majątkowych było zawyżenie wynagrodzenia menadżerskiego, które Jacek P. otrzymywał w ramach działalności w PKN Orlen.

W sprawie zabezpieczono majątek o wartości 4 milionów złotych. Śledztwo dotyczące byłego ministra transportu prowadzone jest od 2019 roku.

Więcej o: