Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Wiącka

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, doktora habilitowanego Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za opowiedziało się 15 posłów, 1 był przeciwny, 4 wstrzymało się od głosu. Głosowanie na sali plenarnej Sejmu ws. kandydatury na RPO zaplanowano na czwartek 8 lipca. Będzie to drugi dzień posiedzenia izby, które rozpoczyna się w środę.

Marcin Wiącek jest jedynym kandydatem na stanowisko RPO. W piątek szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy o poparciu tej kandydatury. Głosowanie za deklarowali też posłowie PSL-u, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Zobacz wideo Brejza: Prof. Wiącek nie jest ultrafanatykiem odchylonym na linii poglądów politycznych

Głosowanie ws. RPO. Marcin Wiącek rekomendowany przez komisję

Marcin Wiącek już był kandydatem opozycji oraz Porozumienia Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod tą kandydaturą podpisał się też były poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński. W głosowaniu na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca, Marcin Wiącek przegrał z kandydatką PiS-u, senator niezależną Lidią Staroń.

Szósta próba wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich

Parlament już 5 razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, posłów - Piotra Wawrzyka, Bartłomieja Wróblewskiego oraz senator niezależną Lidię Staroń. Kandydatury te nie uzyskały zgody Senatu.

Spain CrimeWielotysięczne protesty w Hiszpanii po śmiertelnym pobiciu mężczyzny

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Barbara NowakSenator PO pyta Nowak o "narkotyzowanie" dzieci podczas Strajku Kobiet

Więcej o: