Rau musiał zawrócić do Warszawy. Burza nad Wilnem pokrzyżowała plany szefa MSZ

Samolot z szefem MSZ Zbigniewem Rauem na pokładzie nie mógł wylądować na lotnisku w Wilnie. Panująca burza sprawiła, że maszyna musiała zawrócić do Warszawy. Minister wyruszył jednak na Litwę w kolumnie samochodów. Późnym wieczorem spotka się tam z szefami litewskiej i ukraińskiej dyplomacji.

We wtorek koło południa miała rozpocząć się dwudniowa wizyta szefa MSZ Zbigniewa Raua na Litwie. Samolot z ministrem na pokładzie wyruszył w stronę Wilna w godzinach porannych. W trakcie podróży okazało się, że za sprawą burzy nie ma możliwości lądowania w stolicy Litwy. Samolot musiał zawrócić do Warszawy, gdzie wylądował ok. godz. 11:30. Szef dyplomacji postanowił jednak nie odwoływać swojej wizyty i udał się na Litwę w kolumnie samochodów. 

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Rau rozpocznie dwudniową wizytę na Litwie. Kolejne spotkanie Trójkąta Lubelskiego

Pierwotnie zakładano, że Zbigniew Rau spotka się we wtorek z polską społecznością w trzech podwileńskich miejscowościach: Ejszyszkach, Solecznikach i Jaszunach. Harmonogram wizyty uległ jednak zmianie. Wizyta ministra rozpocznie się dopiero wieczorem o godz. 21:30. Szef polskiej dyplomacji odda hołd powstańcom styczniowym na placu Łukiskim w Wilnie, a następnie weźmie udział w spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego. 

Tusk w rozmowie z dziennikarką TVP InfoTusk do dziennikarki TVP: Dojdzie do strasznych rzeczy przez to, co robicie

Pierwsze spotkanie w tym formacie odbyło się niecały rok temu w Lublinie. Celem Trójkąta Lubelskiego jest zwiększenie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO. Jak podało ukraińskie MSZ, ministrowie spraw zagranicznych mają również omówić sposoby przeciwdziałania rosyjskiej agresji, sytuację na Białorusi oraz zwalczanie skutków pandemii COVID-19. 

W środę Zbigniew Rau weźmie udział w corocznej konferencji Ukraine Reform Conference, w której uczestniczyć będą wysocy przedstawiciele państw wspierających ukraińskie reformy. Spotkania tego typu organizowane są od 2017 r., biorą w nich udział przedstawiciele państw, organizacji międzynarodowych, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego oraz ekspertów zaangażowanych we wsparcie procesu reform na Ukrainie. Poprzednie konferencje odbywały się w Toronto (2019), Kopenhadze (2018) i Londynie (2017). 

Posłowie podczas wieczornego bloku głosowań uczcili Powstanie Poznańskie - Czerwiec 1956. Warszawa, Sejm, 24 czerwca 2021Posłowie chcą jawności wpłat na partie. Prezes UODO ostrzega

Więcej o: