Czarzasty zawiesił trzy osoby w prawach członka Nowej Lewicy. Powód: "cicha współpraca" z PiS-em

Włodzimierz Czarzasty zawiesił w prawach członka Nowej Lewicy europosła Marka Balta i dwoje radnych ze Śląska: Gabrielę Łacną i Rafała Porca. Zarzuca się im głosowanie "ręka w rękę" z PiS-em. Leszek Miller stwierdził, że Czarzasty zrobił to w odwecie.

W poniedziałek przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił w prawach członka partii radnych Sejmiku Województwa Śląskiego: Gabrielę Łacną i Rafała Porca oraz przewodniczącego Śląskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy i europosła Marka Balta.

"Od pewnego czasu dwoje radnych Nowej Lewicy głosowało w sprawach zasadniczych dla Sejmiku ręka w rękę z PiS" - przekazał Artur Jaskulski, rzecznik prasowy Nowej Lewicy i dodał, że w tej sprawie odbyły się rozmowy z Porocem i Baltem. "Mimo to podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni Nowej Lewicy zagłosowali za udzieleniem absolutorium i wotum zaufania władzom województwa które tworzą samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości" - poinformował, podkreślając, że głosowanie za wotum zaufania dla władzy ma charakter "czysto polityczny".

"To nie jest zatem zwykłe głosowanie, to nie jest załatwianie codziennych ludzkich spraw mieszkańców, jak droga czy kanalizacja. To głosowanie za utrzymaniem przez kogoś władzy, to głosowanie o tym, czy dana władza jest dobra czy zła, to głosowanie w którym albo się jest w opozycji do władzy albo się ją popiera - także jako nieformalny koalicjant" - podkreślił rzecznik, informując, że partia uważa, iż wspieranie PiS w utrzymaniu władzy jest "niedopuszczalne i karygodne".

Posłowie podczas wieczornego bloku głosowań uczcili Powstanie Poznańskie - Czerwiec 1956. Warszawa, Sejm, 24 czerwca 2021Posłowie chcą jawności wpłat na partie. Prezes UODO ostrzega

Zobacz wideo Spięcie wicemarszałków Lewicy. Śmiszek: Cały klub przejdzie szkolenie Wybierz serwis

Miller: To odwet

Decyzję Włodzimierza Czarzastego skomentował były premier i były szef SLD Leszek Miller, który stwierdził, że to "odwet".

"W sobotę śląska Rada Wojewódzka ZL podjęła uchwałę o wnioskowanie o odwołanie Czarzastego, jeśli nie będzie on wykonywał decyzji władz statutowych. W odwecie Czarzasty zawiesił dziś szefa RW M. Balta za "cichą współpracę" z PiS. Czarzasty aprobuje tylko głośną kolaborację" - napisał na Twitterze.

Szymon HołowniaWybory prezydenckie. PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu Hołowni

Więcej o: