Prokuratura: Nowak kierował grupą przestępczą. Postawiono mu 17 zarzutów

Sławomirowi Nowakowi (zgodził się na publikację jego nazwiska oraz wizerunku) postawiono 17 zarzutów - poinformował prokurator podczas konferencji prasowej. Jak dodał, na przedmiotach służących do spinania pieniędzy, ujawniono materiał genetyczny, który w ocenie biegłego ma należeć do byłego ministra.

- Przedmiotem postępowania było działanie międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, którą założył Sławomir N., a następnie nią kierował. Sławomir N., pełniąc funkcję szefa Ukrawtodoru, wykorzystywał tę funkcję do przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za bezprawne wpływanie na przebieg postępowań przetargowych dotyczących remontów, budowy dróg na Ukrainie, jak również kwestii związanych z obsługą autostrad. Ponadto, w ramach działalności grupy odnotowano proceder prania brudnych pieniędzy o zasięgu międzynarodowym - powiedział prokurator podczas konferencji prasowej.

Zobacz wideo Donald Tusk odpowiada na pytanie TVP Info. "Moje nazwisko..."

17 zarzutów usłyszał Sławomir Nowak

Jak dodał, Sławomirowi Nowakowi postawiono 17 zarzutów, w tym założenia grupy przestępczej i kierowania nią, przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości 6,5 mln złotych oraz płatnej protekcji związanej z pełnieniem funkcji szefa Ukrawtodoru. Prokurator podkreślił, że w sprawie pojawił się nowy materiał dowodowy, który doprowadził do zmiany zarzutów. - I uzupełnienia ich o kwotę 1,5 mln złotych łapówek - powiedział.

- Biegły z zakresu genetyki sformułował kategoryczny wniosek, że na przedmiotach służących do spinania pieniędzy, jak i na przedmiotach służących do ich przechowywania ujawniono materiał genetyczny Sławomira N. Można pokusić się o konkluzję, że Sławomir N. miał kontakt z dowodową gotówką - poinformował prokurator. Dodał, że akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu, gdy zostaną zebrane konieczne dowody.

Podczas konferencji prasowej nie było możliwości zadawania pytań.

Stanowisko obrony Sławomira Nowaka ws. tych, zdaniem śledczych, nowych dowodów:

Sławomir NowakAdwokatka Nowaka: Zamiast aktu oskarżenia mamy manipulację dowodami

Więcej o: