Donald Tusk: Kościół niszczą siły wewnątrz i na zewnątrz niego. PiS i Kaczyński są tego przykładem

- Nie dajcie sobie państwo wmówić, że Kościół jest atakowany przez młodzież, kobiety walczące o swoje prawa, liberałów czy socjaldemokratów - mówił Donald Tusk podczas niedzielnej konferencji prasowej. Pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej stwierdził, że PiS oraz Jarosław Kaczyński są przykładem "sił, które niszczą Kościół" oraz że stał się on narzędziem politycznym w rękach partii rządzącej.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 lipca, Donald Tusk, pełniący od soboty obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, odpowiadał na pytania dziennikarzy. Wyjaśnił m.in., że jesienią zakończy swoją kadencję przewodniczącego w Europejskiej Partii Ludowej, ponieważ chce poświęcić się polityce w kraju. 

Zobacz wideo Dr Sadura o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki

Donald Tusk o Kościele w Polsce. "Są siły, które go niszczą"

Były premier podczas konferencji powiedział, co sądzi o Kościele w Polsce. - Mam bardzo krytyczną postawę wobec działań Kościoła. Wydaje mi się nawet, że być może najistotniejszym dla Polaków problemem jest to, co stało się z Kościołem. Powiem to po raz pierwszy publicznie: nie dajcie sobie wmówić, że Kościół jest atakowany przez polskich socjaldemokratów, czy ludzi liberalnie myślących lub przez polską młodzież albo kobiety, które chcą swoich praw czy swoich wolności - mówił w niedzielę Donald Tusk

Donald Tusk Tusk o Trzaskowskim: Jest najpopularniejszym politykiem. "Trochę zazdroszczę"

- Kościół jest dziś atakowany ze względu na negatywne zjawiska w obrębie Kościoła - dodał były premier. - Jestem katolikiem i nie mam problemu z tym, aby powiedzieć to wyraźnie i głośno. Wewnątrz Kościoła są siły, które niszczą ten Kościół. Na zewnątrz też są siły, które niszczą Kościół - to PiS i Kaczyński są tego najlepszym czy najgorszym przykładem - dodał. 

- Zawłaszczenie Kościoła przez polityków takich jak Kaczyński i PiS jest ciosem śmiertelnym w polski Kościół. Niezdolność poważnej rozmowy o pedofilii, nie mówiąc o zbrodniach typu Kanada [mowa o odkrywanych w ostatnim czasie masowych grobach dzieci przy dawnych kościołach katolickich - red.], to są ciosy niezwykle niebezpieczne - mówił. 

Konferencja prasowa Donalda Tuska w Warszawie Tusk: Od grudnia byłem w kontakcie z Budką, Hołownią i Kosiniakiem-Kamyszem

- Jeśli dziś mamy odwrót młodych ludzi od Kościoła, to nie dlatego, że ktoś im namieszał w głowach, tylko mają oczy i uszy i wiedzą, co się dzieje. Nie uważam, żeby świat bez Boga był lepszy [...] dokładnie odwrotnie. Uważam, że dzieje się coś strasznego i obowiązkiem każdego jest w jakimś sensie ochrona Kościoła przed nim samym, a już na pewno ochrona przed partią, która go zawłaszczyła i uczyniła narzędziem politycznym w swoim ręku - powiedział Tusk. 

Jakiego Kościoła Tusk chce w Polsce?

Były premier w dalszej części rozmowy z dziennikarzami odpowiedział również na pytanie jednej z dziennikarek o to, "jakiego Kościoła chciałby  w Polsce". - Jestem zaprzyjaźniony z zakonnikiem, który zajmuje się dziećmi z niepełnosprawnościami. Do końca życia będę pamiętał stół wielkanocny razem z wszystkimi tam mieszkającymi. To był Kościół, do którego ja należę. Takich miejsc jest dużo. Widziałem święte i piękne rzeczy - opowiadał były premier

- Niestety wiem, w jakiej mniejszości są dzisiaj, jak coraz trudniej znaleźć takie miejsca. Jak coraz więcej hierarchów brzmi identycznie jak najbardziej zaciekli politycy partii rządzącej. [...] W jakimś sensie istotą chrześcijaństwa jest być po stronie słabszych, po stronie opozycji, nigdy po stronie władzy - mówił. 

- Kościół, który się przykleił do władzy i władza, która się przykleiła do Kościoła, nie jest już Kościołem - podsumował Donald Tusk. 

Donald Tusk Donald Tusk: Pan Kaczyński uparł się, by realizować agendę Putina

Więcej o: