Donald Tusk skupi się na kierowaniu PO. Zrezygnował z władzy w Europejskiej Partii Ludowej

W niedzielę podczas konferencji prasowej Donald Tusk poinformował, że zrezygnował z przywództwa w Europejskiej Partii Ludowej, ponieważ chce skupić się na polityce krajowej. Swoją kadencję zakończy jesienią. Od soboty były premier pełni obowiązki przewodniczącego w Platformie Obywatelskiej.

W niedzielę 4 lipca odbyła się pierwsza konferencja prasowa Donalda Tuska, który od soboty pełni obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Podczas rozmowy z dziennikarzami były premier wyjaśnił, że rezygnuje z roli przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Tym samym rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące domysłów, iż będzie pełnił dwie funkcje jednocześnie - jedną w kraju i jedną w Unii Europejskiej. 

Zobacz wideo Dr Sadura o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki

Donald Tusk nie będzie już szefem w EPP. Swoją kadencję zakończy jesienią

- To kwestia kilku miesięcy, poinformowałem moich partnerów z EPP o decyzji do włączenia się w krajową politykę. Jesienią mamy zjazd EPP, moja kadencja się wtedy kończy i rozpocznę konsultacje ws. mojej zastępczyni lub zastępcy w Europie - informował Donald Tusk podczas niedzielnej konferencji prasowej. 

Były premier już wcześniej przekazał swoim partnerom z europejskiej partii, że chce wrócić do polskiej polityki. Jak udało się przed kilkoma dniami ustalić RMF FM, nie musiałoby to oznaczać rezygnacji z funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej. Statut bowiem tego nie zabrania. 

Jarosław KaczyńskiKongres PiS. Onet: Kaczyński może zdecydować się na zmianę premiera

- Takie dwa kapelusze mogłyby być bardzo korzystne dla Europy. Z jednej strony międzynarodowy polityk zatroskany o Unię, a z drugiej szef PO, który chce uporządkować jej szeregi z celem pokonania "nieliberalnych sił" i Jarosława Kaczyńskiego - mówili Katarzynie Szymańskiej-Borginon rozmówcy z Europejskiej Partii Ludowej. 

Ostatecznie w niedzielę Donald Tusk rozwiał wszelkie wątpliwości i przekazał, że chce całkowicie poświęcić się polityce w kraju. Jesienią zakończy więc swoją kadencję w EPP i przekaże władzę następczyni lub następcy. 

Konferencja Donalda Tuska

Podczas niedzielnej konferencji prasowej były premier krytykował m.in. politykę zagraniczną Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński zapisał PiS do jednoznacznie proputinowskiego obozu politycznego w UE - mówił polityk. 

Donald TuskDonald Tusk: Pan Kaczyński uparł się, by realizować agendę Putina

Tusk odpowiedział także na pytanie dotyczące swojego programu politycznego. Po jego sobotnim wystąpieniu m.in. Łukasz Schreiber zarzucił mu bowiem "zero refleksji" oraz brak nowych pomysłów. - Ci, którzy mają wiedzieć, w jaki sposób chcę pokonać PiS, już wiedzą. Pozwólcie mi państwo trzymać pewne karty, aby je wyłożyć w odpowiednim momencie - mówił w niedzielę były premier. 

Podkreślił, że "nie przyjeżdża na pustą pustynię". - KO przez te lata ciężko pracowała. Zawartość merytoryczna projektów jest zaskakująca. Recepty są przygotowane, moim zadaniem jest to, aby ludzie usłyszeli autentyczny język i żeby ludzie uwierzyli, że da się go zrealizować - tłumaczył. 

Konferencja prasowa Donalda Tuska w WarszawieTusk: Od grudnia byłem w kontakcie z Budką, Hołownią i Kosiniakiem-Kamyszem

Więcej o: