Gorąca polityczna sobota: Rada Krajowa PO i kongres PiS

W sobotę przed południem odbędą się dwa ważne wydarzenia. O 10:00 zbiera się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, w której posiedzeniu udział weźmie wracający do polskiej polityki Donald Tusk. Godzinę później rozpocznie się kongres PiS, na którym o reelekcję na stanowisku prezesa partii ubiegać się będzie Jarosław Kaczyński.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Czy Donald Tusk zostanie przewodniczącym partii?

W sobotę o 10:00 zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, w której posiedzeniu udział weźmie honorowy przewodniczący partii i były premier, Donald Tusk. Podczas wydarzenia najpewniej przekonamy się, jaki efekt przyniosły rozmowy na temat przywództwa w partii, które Tusk odbywał w ostatnich dniach z Rafałem Trzaskowskim i Borysem Budką. - Udało mi się zaprosić Donalda Tuska, by na 100, a nawet na 110 procent wrócił do polskiej polityki - mówił w piątek ten ostatni.

Były premier i szef Europejskiej Partii Ludowej w opinii wielu polityków PO powinien przejąć funkcję lidera Platformy Obywatelskiej, zastępując na stanowisku przewodniczącego Borysa Budkę. Sugerowała to między innymi, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wiceprzewodniczący PO, Tomasz Siemoniak. Ten ostatni w piątek wieczorem na antenie TVN24 przyznał, że po szeregu konsultacji i narad jest spokojny o przyszłość formacji.

- Jutro o tej porze będzie można powiedzieć, wedle wszystkich znaków na niebie i ziemi, że Donald Tusk jest liderem Platformy Obywatelskiej - mówił Siemoniak.

Rada Krajowa ma zatwierdzić decyzje personalne, a także przyjąć kalendarz wyborów w Platformie Obywatelskiej na poziomie powiatowym i regionalnym, gdzie kadencje kończą się na jesieni 2021 roku.

Kongres PiS. Reelekcja Kaczyńskiego niezagrożona?

O 11:00 w Warszawie rozpocznie się kongres Prawa i Sprawiedliwości, który ma mieć charakter zamknięty i według planu potrwa cały dzień. Weźmie w nim udział około 1500 osób, w tym delegacji PiS ze wszystkich rejonów kraju oraz zaproszeni goście. Wydarzenie ma się odbyć w ścisłym reżimie sanitarnym.

Delegaci na kolejną kadencję wybiorą dziś Radę Polityczną, Krajową Radę Rewizyjną, Koleżeński Sąd Dyscyplinarny oraz prezesa ugrupowania. O reelekcję na tym stanowisku będzie zabiegać Jarosław Kaczyński, który sprawuje władzę w partii nieprzerwanie od 2003 roku.

Zobacz wideo Morawiecki zostanie wiceprezesem PiS? Fogiel: Ma spore szanse

W niedzielę ma się odbyć pierwsze posiedzenie nowo wyłonionej Rady Politycznej, która podejmie decyzję w sprawie wyboru nowych wiceprezesów ugrupowania. W tym momencie są nimi Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Beata Szydło, Joachim Brudziński i Antoni Macierewicz. Od dłuższego czasu pojawiają się głosy, że do tego grona może dołączyć Mateusz Morawiecki. - Myślę, że premier ma na to spore szanse - ocenił w połowie czerwca w Porannej rozmowie Gazeta.pl wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel.

Więcej o: