PiS niespodziewanie popiera kandydata opozycji na RPO. Chodzi o Marcina Wiącka

Ryszard Terlecki poinformował o decyzji Prawa i Sprawiedliwości ws. Rzecznika Praw Obywatelskich. Klub podpisał się pod kandydaturą Marcina Wiącka, którego zgłosiło PSL. Popiera go także KO.

- Złożyliśmy w piątek podpisy pod naszą kandydaturą na RPO; to ten sam kandydat, którego zgłasza PSL - powiedział Ryszard Terlecki, którego cytat przywołuje PAP na Twitterze.

Jest decyzja ws. RPO. PiS i PO popierają Marcina Wiącka

Terlecki, cytowany przez reporterkę Radia ZET, stwierdził: - Przekonał nas swoją postawą, po przegranej z Lidią Staroń zachował się z klasą.

Jednocześnie Robert Kropiwnicki poinformował, że Wiącka poparło Kolegium Klubu KO. "Mam nadzieje, że tym razem zostanie wybrany!" - napisał poseł KO.

Wiącka poparła również Lewica. Prezydium Klubu Parlamentarnego Lewicy podjęło decyzję o poparciu Prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich! Czas skończyć chocholi taniec wokół jednej z najważniejszych instytucji państwa! Czas na odpowiedzialnego i społecznego" - napisał Krzysztof Gawkowski. 

Marcina Wiącka jako kandydata na RPO zgłosiło Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wiącek był wspólnym kandydatem opozycji podczas ostatniej próby wyboru RPO. Prof. Marcin Wiącek jest doktorem habilitowanym - profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje Zakładem Praw Człowieka na Wydziale Prawa. Przez wiele lat zajmował się prawem konstytucyjnym, a obecnie prawami człowieka. 

W piątek o godz. 16 upływa termin zgłaszania kandydatów. 

Prof. Marcin WiącekDo 16 można zgłaszać kandydatów na RPO. PSL zgłosi Marcina Wiącka

Szósta próba wybrania RPO

Dotychczas Rzecznika Praw Obywatelskich próbowano wybrać pięć razy. Dwukrotnie jedyną kandydatką była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, posłów Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego i senator niezależną Lidię Staroń. Kandydatury te nie uzyskały zgody Senatu.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu.

 

Więcej o: