Wybór RPO. Wiadomo, którego kandydata w ostatniej chwili zgłosi PSL. Niewykluczone poparcie innych klubów

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało, że ponownie zgłosi kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiącka poprzeć mogą także inne klubu opozycyjne. Termin zgłaszania kandydatów mija w piątek po południu.

Kluby parlamentarne mają czas do godziny 16, żeby zgłosić swoich kandydatów. Jak podaje RMF FM, posłowie PSL - Władysław Teofil Bartoszewski i Marek Sawicki - potwierdzili, że ponownie zaproponują prof. Marcina Wiącka. Niewykluczone, że Wiącka poprą inne kluby opozycyjne - m.in. Lewica i Koalicja Obywatelska. Kandydata może nie poprzeć z kolei Konfederacja - informuje rozgłośnia.

Zobacz wideo Brejza: Prof. Wiącek nie jest ultrafanatykiem odchylonym na linii poglądów politycznych

Wybór RPO. PSL za Marcinem Wiąckiem, w PiS trwają ustalenia

Swojej kandydatury nie przedstawiło jeszcze Prawo i Sprawiedliwość. Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że trwają w tej sprawie rozmowy. 

Wiącek był wspólnym kandydatem opozycji podczas ostatniej próby wyboru RPO. Prof. Marcin Wiącek jest doktorem habilitowanym - profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje Zakładem Praw Człowieka na Wydziale Prawa. Przez wiele lat zajmował się prawem konstytucyjnym, a obecnie prawami człowieka. 

Szósta próba wybrania Rzecznika Praw Obywatelskich

Dotychczas Rzecznika Praw Obywatelskich próbowano wybrać pięć razy. Dwukrotnie jedyną kandydatką była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, posłów Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego i senator niezależną Lidię Staroń. Kandydatury te nie uzyskały zgody Senatu.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu.

Więcej o: