Co z powrotem Tuska? Wkrótce kluczowe spotkanie. "To przesądzone", "Trzaskowski ma dużo pracy"

Na czwartek zapowiadane jest spotkanie Borysa Budki, Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska. To najważniejsza dyskusja i kulminacja zakulisowych rozgrywek ostatnich dni i tygodni przed sobotnią radą krajową Platformy Obywatelskiej. Tusk ma planować powrót do kierowania partią, jednak także Trzaskowski zapowiedział "gotowość do wzięcia odpowiedzialności" za PO.

W sobotę odbędzie się rada programowa Platformy Obywatelskiej, podczas której przedstawiony zostanie przewodniczący partii. W obradach weźmie udział były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk, który przedstawi swoją funkcję w szeregach Platformy Obywatelskiej. Obecnie jest honorowym przewodniczącym PO.

Zobacz wideo Siemoniak o powrocie Tuska do PO: Być może powinniśmy zmienić dla niego statut

Co z powrotem Tuska? Wkrótce kluczowe spotkanie

Na czwartek zaplanowano spotkanie Tuska, Trzaskowskiego i obecnego przewodniczącego PO Borysa Budki. Tusk, po latach plotek nt. jego powrotu do krajowej polityki, miał ostatecznie zdecydować się to zrobić. Jednak także Rafał Trzaskowski zasugerował, że podejmie walkę o funkcję przewodniczącego PO.

Trzaskowski przyznał w środę w "Faktach po faktach", że jest gotów zawalczyć o władzę w PO. - Jeżeli przewodniczący zdecydowałby się na rezygnację, to wtedy odbywają się wybory. Ja jestem gotów kandydować w tych wyborach. Najważniejsza jest jedność, porozumienie - powiedział Trzaskowski. W partii ścierają się kilka obozów, w tym zwolenników Tuska i chcących jego powrotu oraz ludzi Trzaskowskiego.

Wyraz tym wewnętrznym sporom dała poprzedniczka Trzaskowskiego w stołecznym ratuszu Hanna Gronkiewicz-Waltz. Komentując słowa obecnego prezydenta Warszawy o "przejęciu odpowiedzialności" za PO napisała: "Prezydent Warszawy ma tak dużo pracy, że byłabym wdzięczna Tuskowi za przejęcie odpowiedzialności za partię".

"Formuła, która odsunie PiS od władzy"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński powiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, że efekty rozmów będą przedstawione w sobotę na radzie krajowej Platformy Obywatelskiej. Zdaniem posła KO, Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i Borys Budka w trakcie dzisiejszego spotkania opracują "optymalną metodę działania na najbliższe miesiące i lata". Dodał, że przed sobotnim kongresem dojdzie do kilku spotkań w formacie Tusk-Trzaskowski-Budka.

Jak stwierdził "podstawą jest to, aby zaproponować wyborcom bardzo dobry projekt, który pokona PiS. Bo wszyscy w ramach szeroko rozumianej opozycji zgodzimy się, że dziś musimy zaproponować taką formułę, która odsunie rządy PiS-u od władzy".

- Po najbliższym weekendzie Platforma będzie taką, jaką wszyscy oczekujemy. Sympatycy partii czekają na powrót Donalda Tuska, który jest przesądzony - skomentował z kolei w programie "Graffiti"  w Polscat News Paweł Zalewski, poseł wykluczony niedawno z PO. Stwierdził także, że rezygnacja Borysa Budki jest "uzgodniona".

Więcej o: