Sondaż. Tusk wygrywa z Kaczyńskim. Prezes PiS z gorszym wynikiem we własnym elektoracie

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej chętniej zobaczyliby Donalda Tuska w fotelu szefa PO niż wyborcy PiS Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa partii na kolejną kadencję - wynika z sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu".

W sobotę w Warszawie odbędzie się kongres Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie którego wybrane zostaną nowe władze partii. O fotel prezesa będzie ubiegał się dotychczasowy szef PiS Jarosław Kaczyński. Trudno spodziewać się, by jego prezesura nie została przedłużona, zwłaszcza że będzie on jedynym kandydatem na to stanowisko.

Zobacz wideo Siemoniak o powrocie Tuska do PO: Być może powinniśmy zmienić dla niego statut

Również w sobotę Platforma Obywatelska zorganizuje w stolicy posiedzenie Rady Krajowej. Według nieoficjalnych doniesień to właśnie podczas tego wydarzenia Donald Tusk ma ogłosić swój powrót do polskiej polityki - być może w roli przewodniczącego PO (obecnie tę funkcję pełni Borys Budka). 

Sondaż. Wyborcy PO chcą, by Tusk powrócił na fotel prezesa partii. Słabszy wynik Kaczyńskiego 

Na kilka dni przed kongresem PiS Instytut Pollster zapytał wyborców partii rządzącej o to, czy Kaczyński powinien pozostać prezesem na kolejną kadencję. 63 proc. respondentów odpowiedziało "Tak". Przeciwnego zdania było natomiast 15 proc. badanych. 22 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "Nie wiem". 

Z kolei do osób, które zadeklarowały oddanie głosu na KO, zwrócono się z pytaniem, czy Tusk powinien raz jeszcze przejąć ster w Platformie Obywatelskiej. Twierdząco odpowiedziało 69 proc. pytanych. Odpowiedź "Nie" wskazało 12 respondentów. 19 proc. uczestników badania nie zajęło żadnego stanowiska w tej sprawie. Okazało się więc, że wśród elektoratu KO Donald Tusk ma silniejszą pozycję niż Jarosław Kaczyński w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości. Przynajmniej w ujęciu sondażowym.

Radosław SikorskiRadosław Sikorski o powrocie Tuska. "Ja bym się cieszył"

O to, jakie czynniki mogły wpłynąć na takie wyniki badania, "Super Express" zapytał dr. Bartosza Rydlińskiego, politologa z Centrum Daszyńskiego.

- Jarosław Kaczyński, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, namaścił swojego następcę, czyli Mateusza Morawieckiego. Przygotowuje więc wyborców Prawa i Sprawiedliwości do sukcesji i w ten sposób należałoby to odbierać. Wynik Tuska również nie jest powalający, ale wspomnienie starych dobrych czasów jednak rezonuje wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej - ocenił ekspert.

Sondaż zrealizowano na zlecenie "Super Expressu" w dniach 26-27 czerwca 2021 r. na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Więcej o: