Wzrasta poparcie Konfederacji. Partie Ziobry i Gowina bez szans na samodzielne wejście do Sejmu [SONDAŻE]

PiS wciąż jest liderem partyjnych sondaży. Bez partii Jarosława Kaczyńskiego Solidarna Polska i Porozumienie nie mają szans na wejście do Sejmu. Z badań wynika również, że wzrasta poparcie dla Konfederacji.
Zobacz wideo Siemoniak o powrocie Tuska do PO: Być może powinniśmy zmienić dla niego statut

Jak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu, na największe poparcie wśród wyborców może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos chce oddać 33,5 proc. respondentów (spadek o 1,4 pkt proc. względem badania majowego). Spadek poparcia zaliczyła również partia Szymona Hołowni. Na ugrupowanie Polska 2050 swój głos oddać chce 17,9 proc. ankietowanych (mniej o 2,4 pkt proc.).

Wzrosło natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej - z 14,1 proc. do 16,1 proc. Jednak z największego przyrostu poparcia może się cieszyć Konfederacja. Jak wynika z sondażu, partia ta może liczyć na głosy 9,3 proc. respondentów. Wcześniej było to 4,5 proc., czyli poniżej progu wyborczego.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, w Sejmie znalazłyby się jeszcze Lewica z 8,3-procentowym poparciem (spadek o 0,1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska, na którą oddanie głosu deklaruje 5,4 proc. wyborców (wzrost o 0,4 pkt proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

Posłowie Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski odchodzą z klubu PiS"Ludziom w PiS już się ulewa". "Polski Ład" może się rozbić o Gowina i Girzyńskiego

Solidarna Polska i Porozumienie bez szans na samodzielne wejście do Sejmu

Sondaż Pollstar przeprowadzony na zlecenie "Super Expressu" nie przynosi większych zmian. Liderem wciąż jest Prawo i Sprawiedliwość, na które głosować chce 35,79 proc. respondentów. Według badania drugą i trzecią siłą w Sejmie zostałaby kolejno Polska 2050 z nieco ponad 23-procentowym wynikiem oraz Koalicja Obywatelska z wynikiem 20,96 proc.

Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Konfederacja (prawie 8 proc.) i Lewica (6,32 proc.). Poza Sejmem znalazłoby się PSL-Koalicja Polska, na którą oddanie głosu zadeklarowało 4,84 proc. badanych.

Gdyby Solidarna Polska i Porozumienie zdecydowały się startować w wyborach samodzielnie, mogłyby liczyć na poparcie na poziomie kolejno 0,59 proc. oraz 0,46 proc. Przy takim układzie reszta partii utrzymałaby swoje miejsca. Jedyna zmiana, która nastąpiłaby w takim wariancie to, wejście formacji PSL-Koalicja Polska do Sejmu z wynikiem 5,18 proc.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 26-27 czerwca 2021 roku na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Ojciec Tadeusz RydzykSympatycy o. Rydzyka proszą Dudę o interwencję. Wysłali już 12 tys. listów

Więcej o: