Najnowszy sondaż. PiS z poparciem 30 proc. badanych, KO w dół. Kto jeszcze zyskał, a kto stracił?

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w piątek 25 czerwca, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 30 proc. głosujących. Na drugim miejscu uplasował się ruch Szymona Hołowni - wynika z najnowszego sondażu parlamentarnego przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24. W czwartek klub PiS stracił sejmową większość.

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondentów zapytano, na jaką partię oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach. Badanie przeprowadzono telefonicznie w dniach 24-25 czerwca 2021 r (na próbie 1001 osób).

Zobacz wideo Gdzie pracują najbliżsi polityków PiS? Tomczyk wymienia grzechy Sasina

 Sondaż. PiS bez zmian, ruch Hołowni wyprzedza Koalicję Obywatelską

30-procentowe poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska) to taki sam wynik, jak w poprzednim, kwietniowym badaniu przeprowadzonym przez Kantar dla TVN i TVN 24. Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Polska 2050 - wynik ugrupowania, któremu przewodzi Szymon Hołownia, to 21 procent (poparcie jest o 1 punkt procentowy większe, niż przed miesiącem). 19 procent respondentów zadeklarowało, że w nadchodzących wyborach chciałoby oddać głos na Koalicję Obywatelską (spadek poparcia o 2 punkty procentowe względem poprzedniego miesiąca). 

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 8 procent (o 1 punkt procentowy więcej), a na kolejnych: Lewica (wynik 6 procent, o 3 punkty procentowe mniej), Koalicja Polska-PSL (4 proc poparcia, wzrost o 1 punkt procentowy), Kukiz-15 (1 procent poparcia, spadek o 1 punkt procentowy).

O trzy punkty procentowe zwiększyła się liczba osób, która na pytanie, na jaką partię chciałyby zagłosować, odpowiedziało "nie wiem". W najnowszym badaniu Kantar wyniosła ona 11 procent.

25 czerwca klub PiS stracił sejmową większość - opuścili go Zbigniew Girzyński, Arkadiusz Czartoryski i Małgorzata Janowska, informując o utworzeniu niezależnego  koła poselskiego Wybór Polska. Tym samym Zjednoczonej Prawicy zostało tylko 229 z 232 mandatów - bez kół poselskich i posłów niezrzeszonych rząd będzie miał problem z przegłosowaniu w Sejmie swoich projektów. 

Czytaj więcej: Zjednoczona Prawica traci większość w Sejmie. Przedterminowe wybory to już nie political fiction. Zaczęło się wsteczne odliczanie [ANALIZA]

Więcej o: