Polscy żołnierze wracają z Afganistanu. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zakończenie misji

- Postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zakończy się ona z końcem czerwca - poinformował w czwartek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Decyzja prezydenta ma związek z ruchami polskich sojuszników.

Jak informuje prezydent Andrzej Duda, w nocy z czwartku na piątek z Afganistanu do Polski powrócą pierwsi żołnierze. 

Zobacz wideo Niepublikowane materiały marines z Afganistanu

Prezydent Andrzej Duda: Kończymy misję polskich żołnierzy w Afganistanie

Prezydent Andrzej Duda poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że "zgodnie z decyzjami sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji w Afganistanie". Ostatnie jednostki pozostaną na misji do końca czerwca 2021 r.

"Po 20 latach kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii" - podał na Twitterze prezydent.

Polska misja w Afganistanie trwa od 2008 r. Najwięcej żołnierzy z naszego kraju - trzy tysiące osób, stacjonowało tam w latach 2010 - 2011. Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 400 żołnierzy. W trakcie misji zginęło 44 polskich żołnierzy. 

NATO wychodzi z Afganistanu. Najdłuższa w historii akcja wojenna USA dobiega końca

Decyzja Andrzeja Dudy ma związek z porozumieniem zawartym z innymi sojusznikami. W kwietniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zdecydował, że amerykańskie wojska opuszczą Afganistan do 11 września 2021 r. Wycofanie wojsk ma być oparte na zasadach, które zagwarantują obywatelom Afganistanu bezpieczeństwo oraz poszanowanie praw człowieka.

Jak podaje Agencja Reutera, 23 czerwca rząd Turcji poinformował, że nie wyśle dodatkowych żołnierzy do Afganistanu w ramach planu uruchomienia i zabezpieczenia lotniska w Kabulu po wycofaniu się USA i NATO z kraju. Jednocześnie minister obrony Turcji Hulusi Akar zapewnił, że kraj nadal będzie strzec międzynarodowego lotniska. - Dlatego Turcja dołożyła wszelkich starań, aby nasi afgańscy bracia żyli w pokoju, bezpieczeństwie i stabilności, i nadal będziemy to robić - powiedział turecki minister.

W kwietniu 2021 r. niemiecka prasa komentowała, że choć "najdłuższa w historii akcja wojenna USA dobiega końca, wojna w Afganistanie trwa". "Süddeutsche Zeitung" skomentowało wówczas, że największe błędy podczas misji w Afganistanie popełniły Stany Zjednoczone.

Więcej o: