Jednak przymus szczepień? Wiceminister Buda: To jeszcze nie ten moment. Najpierw zachęty

Jarosław Kaczyński miał na wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS dać do zrozumienia, że rząd rozważa przymus szczepień - wynika z ustaleń OKO.press. - To jeszcze nie ten moment - skomentował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Oznajmił, że rząd zacznie od wprowadzania "zachęt".

- Jeśli przekonywanie, zachęty i nagrody nie przekonają, to od tego jest państwo jako organizacja przymusu - miał powiedzieć prezes PiS, Jarosław Kaczyński o szczepieniach, jak dowiedziało się OKO.press.

Zobacz wideo Zamieszanie w Sejmie. Ponad stu posłów nie oddało głosu, Witek: Za szybko czytam

Waldemar Buda o przymusowym szczepieniu: To jeszcze nie ten moment

Słowa o wprowadzeniu przymusowych szczepień dla Polaków skomentował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. - Na pewno to jeszcze nie jest ten moment, żeby takie zasady wprowadzać. Ale jakimiś metodami musimy doprowadzić do tego, żeby zaszczepienia były na poziomie 80-90 proc. Jeżeli pułap dynamiki zmniejszy się w sposób nieakceptowalny, to trzeba będzie myśleć o pewnych rozwiązaniach - mówił  Buda w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Myślę, że zaczniemy od zachęt: paszport covidowy, wejścia do instytucji. Jak wszystkie te możliwości nie zadziałają, a będzie potrzeba, żeby to wyszczepienie było większe, w związku choćby z zagrożeniem nowym szczepem, to wówczas i takie rozwiązania są realne - dodał.

Członkowie rządu podczas posiedzenia Sejmu 23 czerwca 2021. Na zdjęciu: Przemysław Czarnek przed wejściem na mównicę Wójcik chce walczyć z "bezkarnością" dyrektorów szkół. "Nie ma żadnej luki"

Buda przypomniał, że minister zdrowia nie wyklucza ponownego wprowadzenia obostrzeń, jeśli okaże się, że sytuacja epidemiologiczna ulegnie pogorszeniu. Tłumaczył, że wtedy to osoby zaszczepione będą uprzywilejowane, jeśli chodzi o funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. - Jeżeli ktoś nie jest przekonany doktrynalnie, to niech będzie przekonany praktycznie - będzie mógł gdzieś pójść, czy pojechać - skwitował.

Przymusowe szczepienia? Sygnalizowano to już wcześniej

To nie pierwszy raz, kiedy zasygnalizowano, że szczepienia będą przymusowe. Wcześniej wspomniał o tym główny doradca premiera ds. COVID-19, profesor Andrzej Horban.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjne Nawet politycy PiS powątpiewają w opowieści rządu nt. cyberataków

- Być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić. Ale trudno sobie wyobrazić z kolei, że pan minister zdrowia albo pan wiceminister będzie biegał za obywatelem ze strzykawką pod ochroną policji i usiłował zaszczepić przymusowo - mówił prof. Horban pod koniec kwietnia w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Więcej o: