"GW": CBA weszło do biura agencji PR Adama Hofmana, byłego rzecznika PiS. "Udostępniliśmy dokumentację"

Funkcjonariusze CBA przeszukali biuro agencji PR-owej R4S, należącej do Adama Hofmana, byłego rzecznika PiS, podała "Gazeta Wyborcza". Przeszukanie to miało związek ze sprawą "układu wrocławskiego".

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", we wtorek 22 czerwca funkcjonariusze CBA wkroczyli do biura PR-owej agencji R4S, znajdującego się w biurowcu przy ul. Emilii Plater w Warszawie. Partnerami tej agencji są m.in. były rzecznik PiS Adam Hofman oraz Robert Pietryszyn, czyli ludzie z tzw. układu wrocławskiego.

CBA w firmie Adama Hofmana. Szukała faktur i umów z Grupą Azoty 

"GW" ustaliła nieoficjalnie, że CBA szukała w biurze firmy umów i faktur na obsługę państwowej Grupy Azoty, a także jej spółek córek. Analiza przeprowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wykazała, że R4S zarobiła w Azotach ponad 500 tys. złotych.

Zobacz wideo Gdzie pracują najbliżsi polityków PiS? Tomczyk wymienia grzechy Sasina

Rozmówcy przekazali "GW", że rewizja miała związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie. Dotyczy ono nieprawidłowości w zarządzaniu Zakładami Chemicznymi "Police" należącymi do Grupy Azoty.

- Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie informuje o czynnościach prowadzonych w ramach postępowania - przekazał "Gazecie Wyborczej" Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. - W tej sprawie nie mam mediom do przekazania żadnych informacji - powiedział z kolei Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Członkowie rządu podczas posiedzenia Sejmu 23 czerwca 2021. Na zdjęciu: Przemysław Czarnek przed wejściem na mównicęWójcik chce walczyć z "bezkarnością" dyrektorów szkół. "Nie ma żadnej luki"

CBA pojawiło się też w biurach i mieszkaniu dawnego prezesa Grupy Azoty Mariusza Bobera oraz w kancelarii Lis i Partnerzy we Wrocławiu. Przemysław Lis, partner tej kancelarii, między lutym a grudniem 2016 r. przewodniczył radzie nadzorczej Grupy Azoty. Zarówno Bober, jak i Lis znaleźli się we władzach Azotów w 2016 r., a więc w czasie, kiedy funkcję ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło pełnił Dawid Jackiewicz. "GW" przedstawia Jackiewicza jako "członka i mentora ludzi z układu wrocławskiego".

Borys BudkaCzy opozycja jest w stanie się porozumieć? Polacy są sceptyczni [SONDAŻ]

CBA w agencji Adama Hofmana. R4S wydało oświadczenie

Agencja R4S odniosła się do sprawy w oficjalnym oświadczeniu. "Prokuratura, prowadząc postępowanie rozpoczęte 6 lat temu w sprawie dotyczącej zarządu Grupy Azoty działającego w latach 2011-2016 wystąpiła do spółki o wydanie dokumentów, co też niezwłocznie uczyniliśmy. R4S od grudnia 2015 roku do czerwca 2016 roku realizowała zadania wynikające z umowy pomiędzy Grupą Azoty a R4S, w zakresie świadczenia usług doradztwa, public relations i komunikacji firmy. Zależy nam na tym, żeby sprawa została jak najszybciej drobiazgowo wyjaśniona. W tym celu udostępniliśmy wymaganą dokumentację" - przekazano w komunikacie.

Więcej o: