Czy opozycja jest w stanie się porozumieć? Jak Polacy oceniają relacje opozycyjnych partii? [SONDAŻ]

"Jak ocenia Pan/Pani stosunki między partiami opozycyjnymi?" - na takie pytanie odpowiedzieli respondenci sondażu, które IBRIS przeprowadził dla "Rzeczpospolitej". Najbardziej popularna odpowiedź pokazuje, że według respondentów niczego nie można być pewnym, jeśli chodzi o porozumienie opozycji.

Z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla "Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy oceniają stosunki między Lewicą, Koalicją Obywatelską, PSL i Polską 2050 raczej neutralnie - w większości nie przekreślają szans na wspólny start partii opozycyjnych, nie uznają tego jednak za pewnik.

Zobacz wideo Współpraca Trzaskowskiego i Hołowni nieunikniona? Maksymowicz: Alians wchodzi w grę

Sondaż. Jak ocenia Pan/Pani stosunki między partiami opozycyjnymi?

Uwaga partii opozycyjnych skupiła się ostatnio na wygranych wyborach w Rzeszowie i głosowaniach nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na dalszy plan zszedł niedawny konflikt w sprawie głosowania nad podziałem unijnych środków (Lewica porozumiała się z PiS, co reszta opozycji miała jej za złe).

Wyborcy jednak wciąż nie są przekonani, czy opozycja jest w stanie się ze sobą porozumieć. Najwięcej spośród ankietowanych - 37,3 proc. - odpowiedziało, że nic nie jest przesądzone. Istnieje możliwość, że partie opozycyjne się dogadają, ale nie jest to nic pewnego. Prawie tyle samo respondentów, 36 proc., uważa, że opozycja jest trwale skłócona i nie ma szans na porozumienie. 

Elżbieta WitekSejm. Chaos z głosowaniem ws. informacji Ziobry o Obajtku

Jedynie 13 procent biorących udział w sondażu twierdzi, że "opozycja będzie działać razem i stworzy wspólną koalicję/blok wyborczy. 14 procent respondentów nie ma zdania.

Wyborcy PO są "zdezorientowani", wyborcy PiS nie widzą szans na sojusz

"Najbardziej zdezorientowani są wyborcy PO" - pisze "Rzeczpospolita".  62 procent spośród nich bierze pod uwagę różne opcje i nie skłania się ku konkretnym opiniom. Natomiast według 58 proc. wyborców PiS w opozycji nie ma już szans na sojusz. 

Małgorzata Kidawa-BłońskaKidawa- Błońska i jej partyjni koledzy złożyli się na kaucję za Nowaka

Więcej o: