Agent Tomek usłyszał zarzuty ws. "Willi Kwaśniewskich". Chodzi m.in. o "tworzenie fałszywych dowodów"

Znany jako agent Tomek Tomasz K. usłyszał zarzuty w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie "wilii Kwaśniewskich" w Kazimierzu Dolnym. Jak ustalił reporter RMF FM, agent Tomek usłyszał zarzuty m.in. tworzenia fałszywych dowód oraz składania nieprawdziwych zeznań.

RMF FM informuje, że Prokuratura Krajowa w Katowicach postawiła podejrzanemu Tomaszowi K. zarzuty w związku z jego oświadczeniem z grudnia 2019 r. Wówczas Agent Tomek miał wziąć udział w konfrontacji w śledztwie, które dotyczyło uchylenia się od opodatkowania w związku ze sprzedażą willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Konfederacja to groźna formacja nacjonalistyczna

Agent Tomek i "willa Kwaśniewskich". Tomasz K. usłyszał zarzuty

W 2019 r. Tomasz K. wydał oświadczenie, z którego wynika, że wcześniej składane przez niego zeznania były wynikiem poleceń, które otrzymywał od ówczesnego szefostwa CBA. Miały one być niezgodne z prawdą, a ich celem była dyskredytacja byłej pary prezydenckiej.

Jak przekonywał w prokuraturze Tomasz K., miał on być zmuszony przez CBA do tworzenia fałszywej dokumentacji w sprawie willi z Kazimierza. Podobne zeznania Agent Tomek składał podczas wcześniejszego przesłuchania.

Jak podaje RMF FM, śledczy zwrócili uwagę, że obecne zeznania Tomasza K. są sprzeczne z tymi, które były składane 10 lat temu. Ma to stanowić ostateczne dowody, że zeznania dostarczone przez Tomasza K. były fałszywe. Wobec tych ustaleń Agent Tomek usłyszał zarzuty składania fałszywych zeznań, fałszywego oskarżania oraz tworzenia fałszywych dowodów. 

Za powyższe zarzuty Agentowi Tomkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie Tomasz K. jest zobowiązany do wpłaty 100 tys. zł. poręczenia. Musi również zgłaszać się na komisariacie.

"Willa Kwaśniewskich". O co chodziło w postępowaniu CBA?

Willa w Kazimierzu Dolnym przy ul. Góry, zdaniem CBA miała być zakupiona w 2009 r. na Marka Michałowskiego, osobę podstawioną przez Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich. Centralne Biuro Antykorupcyjne ujawniło w 2020 r. na swoich stronach część materiałów pochodzących ze śledztwa Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Materiały, w których posiadaniu jest CBA, mają potwierdzać, że była para prezydencka jest właścicielem domu w Kazimierzu Dolnym. Co więcej, CBA stwierdza, że m.in. Jolanta Kwaśniewska i Marek Michałowski "korzystali zasad konspiracji, używając umówionego szyfru, opracowano również metody wymiany informacji".

Prokuratura w Katowicach umorzyła w 2010 r. śledztwo w sprawie legalności majątku Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony. W 2016 r. ponownie podjęto się śledztwa. Postępowanie jest obecnie prowadzone.

Więcej o: