Chaos z głosowaniem ws. informacji Ziobry o Obajtku. Opozycja wygrała, Witek zwołała Konwent Seniorów

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedstawi w czwartek późnym wieczorem w Sejmie informację na temat działań prokuratury ws. obecnego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Głosowanie ws. uzupełnienia obrad o ten punkt wygrała w środę przed południem opozycja. Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek zwróciła się do informatyków z prośbą o wyjaśnienie okoliczności głosowania.

Posłowie po godzinie 10 głosowali ws. uzupełnienia obrad Sejmu o informację Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę na temat działań podejmowanych od 2016 r. przez prokuraturę dotyczących obecnego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Chodzi o wszystkie sprawy, "w których podejrzanym lub oskarżonym był Daniel Obajtek". Opozycja domaga się informacji na temat m.in. przypadków odmowy wszczęcia lub umorzenia śledztwa, odmowy wszczęcia lub umorzenia dochodzenia, cofnięcia aktu oskarżenia.

Daniel ObajtekUmorzenie sprawy Daniela Obajtka. Do mediów trafiło uzasadnienie sądu

Wniosek poparło 170 posłów, przeciw było 151. W głosowaniu nie wzięło udziału 139 parlamentarzystów, w tym 81 posłów klubu PiS. Po stronie opozycji rozległy się brawa. - Proszę państwa, okazuje się, że za szybko czytam... - zaczęła marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Na sali można było usłyszeć buczenie.

- Ponad stu posłów nie oddało głosu - zwróciła uwagę Witek, po czym zwołała Konwent Seniorów.

Zobacz wideo Zamieszanie w Sejmie. Ponad stu posłów nie oddało głosu, Witek: "Za szybko czytam"

Sejm. Informacja ministra sprawiedliwości ws. Daniela Obajtka

- Uznałam wyniki głosowania - poinformowała po przerwie marszałkini Sejmu. Dodała, że zwróciła się do informatyków o wyjaśnienie sprawy.

Jak zaznaczyła, "jest nowy system, wrócono do normalnego stacjonarnego głosowania". - W związku z tym muszę wiedzieć, czy mogę od razu powiedzieć "dziękuję, są wyniki", czy musimy chwilę czekać. Uznaję to głosowanie - podkreśliła Elżbieta Witek. Posłowie opozycji zaczęli bić brawo.

W kolejnym głosowaniu, które odbyło się 13 minut później, nie brało udziału już 23 posłów.

Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekObajtek nie stawi się w Sejmie. "Choćby sam święty zszedł z nieba..."

Według harmonogramu Sejmu Zbigniew Ziobro ma pojawić się na mównicy w czwartek po godz. 22.

Więcej o: