Donald Tusk powróci? Grabiec: Po raz pierwszy padły tak poważne deklaracje. Rozmowy trwają

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że Donald Tusk skłania się ku temu, by zająć się pełnoetatową pomocą Platformie Obywatelskiej. Zwrócił uwagę na to, że deklaracje polityka po raz pierwszy są tak wyraźne i - choć trwają rozmowy w tej sprawie - to "trudno spekulować" o zamiarach Donalda Tuska.

Jan Grabiec poinformował w rozmowie z RMF 24, że Donald Tusk planuje zrezygnować z doraźnej pomocy Platformie Obywatelskiej i zająć się nią na pełny etat. Jednocześnie stwierdził, że nie są planowane zmiany na stanowisku przewodniczącego partii.

Zobacz wideo Siemoniak o powrocie Tuska do PO: Być może powinniśmy zmienić dla niego statut

Jan Grabiec o powrocie Donalda Tuska: Mam nadzieję, że to kwestia dni, niż tygodni czy miesięcy

Przekazał też, że Tusk poważnie myśli także o powrocie do polskiej polityki. - Przypominając sobie ostatnie sześć lat, mogę stwierdzić, że po raz pierwszy padły tak poważne deklaracje - mówił Grabiec. Zdradził również, że obecnie toczą się rozmowy Tuska z obecnym przewodniczącym partii Borysem Budką. - Rozmowy są poważne, dlatego nie ujawniamy ich szczegółów, dopóki panowie się nie porozumieją - powiedział rzecznik PO i wyraźnie zaznaczył, że teraz trudno jest na ten temat  cokolwiek spekulować. Grabiec wyraził nadzieję, że opublikowanie informacji o powrocie Donalda Tuska do szeregów PO, to raczej kwestia dni, niż tygodni czy miesięcy.

Donald TuskTusk stał się orężem w walce rywalizujących w Platformie frakcji

Powrót Donalda Tuska. Na jakich zasad miałby wrócić do Platformy Obywatelskiej?

Gdyby Donald Tusk chciał być przewodniczącym partii, musiałby zostać wybrany przez radę krajową PO. - Wybory przewodniczącego formacji to domena wszystkich członków - zaznaczył Grabiec. Stwierdził jednak, że możliwy jest również wybór w inny sposób, wynikający z zawiłości statutu - na przykład przy rezygnacji przewodniczącego. - Nic nie wskazuje na to, by jednak Borys Budka miał rezygnować ze swojej funkcji - powiedział.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-BąkPosłanka Lewicy o powrocie Tuska: Kaczyński może się cieszyć

O powrót Tuska do polityki zapytała "Rzeczpospolita". Z sondażu SW Research wynika, że 44,8 proc. badanych nie chce powrotu byłego premiera do rodzimej polityki. Ponowne zaangażowanie Tuska w Polsce popiera zaś 28,3 proc. ankietowanych.

Więcej o: