Aleksander Kwaśniewski: Polski Ład to zapowiedź przedterminowych wyborów. PiS się szykuje

- Nie wydaje mi się, żeby kampania Nowego Ładu [oficjalna nazwa to Polski Ład - red.], jazda po Polsce, billboardy, nie miały się skończyć jakimś finałem - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem działania te są ewidentną zapowiedzią przyspieszonych wyborów parlamentarnych, do których szykuje się PiS. Polityk skomentował także kwestię powstania nowej partii Adama Bielana.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był gościem Beaty Lubeckiej w programie Gość Radia ZET, w którym poruszona została kwestia przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które część polityków zapowiada od dawna oraz nowej partii Adama Bielana - Partii Republikańskiej. Jego zdaniem nowy koalicjant ma służyć wyłącznie osłabieniu Jarosława Gowina oraz rozbiciu jego partii.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Lewica zaryzykowała z KPO. Długookresowo to będzie dla nich dobre

Aleksander Kwaśniewski o Polskim Ładzie: Zrobić to i dopiero za dwa lata wybory?

- Nie wydaje mi się, żeby kampania Nowego Ładu [PiS nazwał ostatecznie swój program Polskim Ładem - red.], jazda po Polsce, billboardy, żeby ona nie miała się skończyć jakimś finałem. Zrobić to i dopiero za dwa lata wybory? Kto będzie pamiętał o tej kampanii. To wskazuje, że PiS się szykuje - mówi były prezydent. 

W ocenie Kwaśniewskiego promocja Polskiego Ładu nie ma na celu wyłącznie podniesienia notowań partii rządzącej. Jeśli poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrośnie w wyniku kampanii do 38-40 proc., będzie to dużą pokusą, aby wybory zostały przeprowadzone przed terminem, uważa b. prezydent. - Wcześniejsze wybory to też trudny element dla opozycji. Będzie w stanie ciągłe niepełnej gotowości - dodaje. 

Michał Kazimierz UjazdowskiKlub Koalicji Polskiej-PSL będzie miał nowego członka. "Będzie efekt śnieżnej kuli"

Podobną opinię na temat przyspieszonych wyborów parlamentarnych były prezydent wyraził już pod koniec maja, o czym pisaliśmy w Gazeta.pl. - Wcześniejsze wybory moim zdaniem są bardzo prawdopodobne. Cały pomysł Nowego Ładu i tej kampanii wokół świadczy o tym, że taki chyba jest plan - mówił wówczas. 

- Oceniam, że wiosna przyszłego roku jest całkiem realną możliwością [na przeprowadzenie przyspieszonych wyborów - red.] i ten Nowy Ład jest kampanią, początkiem kampanii wyborczej - stwierdził. 

Nowa partia Bielana ma na celu zniszczenie Gowina? 

Aleksander Kwaśniewski wypowiedział się na temat powstania nowego ugrupowania Adama Bielana - Partii Republikańskiej. Jego zdaniem element ten jest jednym z wielu, które mają doprowadzić do wyeliminowania Jarosława Gowina. - Ta partia to przede wszystkim "pijar": działanie obliczone na rozbicie Porozumienia, co chyba już jest faktem, na pokazanie, całkowicie sztuczne, że Zjednoczona Prawica ma ciągle nowych partnerów. 

W powstaniu Partii Republikańskiej kluczową rolę, według b. prezydenta, miał odegrać Jarosław Kaczyński, który w ten sposób chce doprowadzić do osłabienia politycznych konkurentów. 

- To, że Jarosław Kaczyński w tej brutalnej manipulacji brał udział od samego początku, nie budziło u mnie żadnych wątpliwości, ale w tej chwili już jest kropka postawiona nad i - stwierdził Aleksander Kwaśniewski w Radiu ZET. - Pozbyć się Gowina, trochę osłabić Ziobrę, wzmocnić Bielana - tłumaczył. 

Zdaniem byłego prezydenta Jarosław Kaczyński w ten sposób będzie "wyłuskiwać pojedynczo posłów". - Udało mu się uzyskać czterech posłów Kukiza, może kogoś tam jeszcze - mówił. Jak dodał, wszystko to, by utrzymać większość potrzebną do rządzenia. 

Michał DworczykDworczyk nie przyszedł na komisję ws. jego odwołania

Partia Republikańska. "Razem zwyciężymy dla dobrej przyszłości naszego narodu"

W niedzielę 20 czerwca w Warszawie odbyła się konwencja Partii Republikańskiej. W ugrupowaniu, którego liderem został europoseł Adam Bielan, działać będą niektórzy działacza Porozumienia. - Powołujemy Partię Republikańską jako reprezentację obywateli, którym bliska jest idea wolności. Idea wolności indywidualnej, wolności narodowej, a także wrażliwej społecznej wolności gospodarczej - mówił Adam Bielan. 

W wydarzeniu udział wziął również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który, jak stwierdził, wierzy w to, że "razem zwyciężymy dla dobrej przyszłości naszego narodu i - co też chcę podkreślić - dla dobrej przyszłości EuropyEuropy bogatej swoją wielką różnorodnością, potęgą jej kultury, która oddziałuje na świat właśnie dzięki tej różnorodności, że nie damy się zglajchszaltować, że będziemy zwyciężali również w tej niezwykle ważnej walce". 

Więcej o: