Koalicja Obywatelska i Lewica rośnie, ruch Szymona Hołowni traci. Na prowadzeniu nadal PiS [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, jeśli te odbyłyby się w najbliższą niedzielę - tak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Według danych z badania, poparcie dla Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy rośnie. W Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań.

Z badania sondażowego przeprowadzonego przez United Surveys dla portalu wp.pl wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbyły się w niedzielę 27 czerwca, zwyciężyłaby partia Jarosława Kaczyńskiego. Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 46,7 proc obywateli.

Zobacz wideo Siemoniak o powrocie Tuska do PO: Być może powinniśmy zmienić dla niego statut

Sondaż. PiS ciągle na czele, ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 traci poparcie

Prawo i Sprawiedliwość w sondażu United Surveys okazało się zdecydowanym faworytem Polaków. Obecnie na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 34,2 proc. respondentów. Mimo dobrego wyniku jest to spadek o 0,6 punktu procentowego (pp.) do danych z majowego badania

Na ruch Szymona Hołowni Polska 2050 głos oddałoby 19 proc. badanych, co oznacza spadek wobec sondażu sprzed miesiąca o 3,1 pp.

Trzecie miejsce w sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 14,7 proc. poparcia. Ugrupowanie to zanotowało wzrost o 1,5 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Konfederacja, Lewica oraz PSL z szansą na wejście do Sejmu

Gdyby wybory obywały się w najbliższą niedzielę, na czwartym miejscu znalazłaby się koalicja Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia oraz Adriana Zandberga, czyli Lewica, z poparciem 10,4 proc. Polaków. Partia zyskała tym samym 1,3 pp.

Oprócz powyższych partii, do Sejmu weszłyby także dwa inne ugrupowania. W parlamencie zobaczylibyśmy polityków Konfederacji (z 7,1 proc. poparcia) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej (5,3 proc.).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 19 czerwca 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Więcej o: