Sondaż. Powrót Donalda Tuska osłabi opozycję? Tak uważa 40 proc. Polaków

Więcej jest Polaków, którzy uważają, że powrót Donalda Tuska osłabi opozycję niż tych, którzy sądzą, że ją wzmocni - tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys. Wśród tych, którzy wskazywali osłabienie, są głównie wyborcy PiS i PSL-Kukiz'15.
Zobacz wideo Siemoniak o powrocie Tuska do PO: Być może powinniśmy zmienić dla niego statut

W ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej spekulacji na temat powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Otwarcie mówił o tym na przykład Tomasz Siemoniak, poseł i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. W Porannej Rozmowie Gazeta.pl podkreślił, że Tusk powinien stać się jednym z faktycznych liderów PO. - Nie umiem w tym momencie odpowiedzieć, jaka to powinna być funkcja wedle dzisiejszego statutu. Być może powinniśmy zmienić statut tak, żeby Donald Tusk miał właściwe dla siebie miejsce, przywódcze miejsce w Platformie Obywatelskiej - powiedział polityk.

Prezentacja nowej partii Adama Bielana w WarszawiePartia Bielana zarejestrowana pod adresem biura poselskiego Lewicy

Sondaż: Polacy uważają, że powrót Tuska osłabi opozycję

Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", Polacy są podzieleni w kwestii tego, czy powrót Donalda Tuska do krajowej polityki wzmocni, czy raczej osłabi opozycję.

11,7 proc. respondentów stwierdziło, że powrót byłego premiera wzmocni opozycję, a 23,2 proc. uznało, że "raczej" wzmocni. To łącznie 34,9 proc. ankietowanych. Uważa tak większość wyborców Koalicji Obywatelskiej z ostatnich wyborów (85 proc.), a także wyborcy Lewicy (64 proc.). 

Przeciwnego zdania jest 14,2 proc. badanych, którzy uważają, że Donald Tusk osłabi opozycję. Z kolei 26,6 proc. stwierdziło, że "raczej" osłabi. To razem 40,8 proc. osób. Myślą tak głównie wyborcy PiS (67 proc.) oraz PSL-Kukiz'15 (68 proc.).

24,3 proc. ankietowanych nie ma zdania.

Nieco inaczej wyglądają wyniki sondażu IBRiS dla Onetu. 46,3 proc. badanych twierdzi, że powrót Donalda Tuska zwiększy szansę na zwycięstwo opozycji z PiS, a przeciwnego zdania jest 36,4 proc. osób. 17,3 proc. respondentów nie ma zdania.

Badanie United Surveys zostało przeprowadzone 19 czerwca na reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą CATI.

Wiceszef MSZ skrytykował ambasadę NiemiecWiceszef MSZ uderza w ambasadę Niemiec za udział w Paradzie Równości

Więcej o: